V opavské Slezské nemocnici během prvního čtvrtletí letošního roku mírně stoupl počet samovolných potratů a lehce klesl počet umělých přerušení těhotenství. Jen pro ilustraci – v prvním čtvrtletí roku 2004 bylo v opavské nemocnici u potratů evidováno 36 samovolných a 83 umělých, v roce 2005 to bylo 38 samovolných a 83 umělých, v roce 2006 bylo 60 samovolných a 77 umělých, v loňském prvním čtvrtletí 63 samovolných a 78 umělých a letos 66 samovolných a 74 umělých.

„Nárůst samovolných potratů má řadu příčin, ale hlavním bývá zvyšující se věk rodiček. O umělý potrat žádají zase ženy v nižším věku. Dokazuje to, že dívky stále berou antikoncepci na lehkou váhu. K jejich životnímu stylu patří uvolněnost, ale nemohou se vymlouvat na nedostatečnou osvětu, protože ta je už naprosto dokonalá,“ říká primář gynekologicko – porodnického oddělení Petr Herman.

K prudkému zlomu v žádostech o přerušení těhotenství došlo v první polovině 90. let s nástupem hormonální antikoncepce. Zajistit se proti nežádoucímu početí je dnes pro ženy skutečně velmi jednoduché. „Často bývá využívaná i tak zvaná „služba první pomoci“. Spočívá v tom, že žena po nechráněném pohlavním styku dostane tabletu, která početí nechtěného dítěte zabrání,“ přibližuje primář Herman další možnost. Interrupce podle něj záleží na volbě ženy a toto právo by jí mělo být do budoucna zachováno.

Cizinky ve Slezské nemocnici o provedení potratu nežádají a šanci na interrupci mají jen cizí státní příslušnice s prokazatelně trvalým bydlištěm na území naší republiky.

Opavané: Potraty bychom nezakázali, ať se ženy rozhodnou svobodně samy

Měly by se dle názorů několika náhodně oslovených Opavanů potraty zakázat nebo omezit jejich přístupnost?

„Zakázat asi ne. Je to každé ženy věc, jak se svým životem a životem svého nenarozeného dítěte naloží,“ reagoval na náš dotaz osmačtyřicetiletý Miroslav Žídek z Opavy. Ani Věra Zimná z Opavy by potraty nezakázala. „Možná bych zpřísnila jejich přístupnost. Mohla by existovat nějaká potratová komise jako byla kdysi,“ odpověděla tato pětašedesátiletá důchodkyně a pokračovala: „Tato komise by pak objektivně zhodnotila danou situaci, neboť budoucí maminky často jednají velmi emotivně a impulzivně. Později by toho mohly litovat.“

Jednadvacetiletá studentka z Kravař označila tuto tematiku jako velmi problematickou a jako záležitost celosvětového etického pohledu. „Jde o život ještě nenarozeného dítěte. Ale každý se holt někdy dostane do sporné situace, kterou musí určitým způsobem vyřešit, co nejrychleji,“ řekla studentka s tím, že potraty by určitě nezakázala. „Žijeme v demokratickém státě, tak ať se každý rozhodne dle svého svědomí a vědomí,“ dodala.

Pro věřící lidi je odpověď na otázku týkající se potratů jednoznačná: „Je to vražda, zabití malého člověka. Jsem pro zákaz potratů v naší republice,“ konstatovala čtyřiapadesátiletá Milena Pospíšilová z Opavy, která pracuje jako prodavačka a je silně věřící. „Mít dítě je nádherná věc. To mi potvrdí snad každá maminka. Ale když se o něj někdo nedokáže postarat nebo ví, že dítě bude vážně nemocné, je asi lepší jít na potrat,“ sdělila sedmadvacetiletá žena na mateřské dovolené.

„Potraty bych rozhodně nezakázala. Je to přece každého osobní věc,“ ukončila svou odpověď tato maminka z Hradce nad Moravicí.