Možnost, že by taková operace mohla být prováděna také v opavské nemocnici, napadla lékaře chirurgického oddělení Martina Grussmanna. Věděl o všech výhodách, které přináší, a chtěl je nabídnout také pacientům ze spádové oblasti své nemocnice. S firmou vlastnící přístroj VNUS CLOSURE dohodl jeho zapůjčení a ve středu poprvé bude v opavské nemocnici použit k odstranění křečové žíly v noze jedné pacientky.

Operace patří do kategorie jednodenní chirurgie. Je prováděna speciální kanylou, která po zavedení do žíly způsobí tepelné poškození výstelky křečových žil. „Pojišťovna ji hradí, ale speciální sondu už ne. Tu si musí pacient zaplatit sám a přijde ho na zhruba 13 tisíc korun. Přístroj nám firma podle dohody kdykoliv zapůjčí,“ říká šéf chirurgických pavilonů, primář Jiří Hájek.

Pro pacienty má taková operace proti klasickému zákroku řadu výhod. Trvá zhruba půl až tři čtvrtě hodiny, nedochází při ní ke krvácení,nemá bolestivý pooperační stav a nezůstávají po ní na noze typické podlitiny. Pracovní neschopnost trvá asi týden, kdežto po klasické operaci křečových žil je pacient na nemocenské až šest týdnů. Tato pro nás nová operační technika se v Americe praktikuje už deset let a do Česka dorazila před půldruhým rokem. Poprvé byla použita v příbramské nemocnici.