VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V opavské věznici bude zabezpečovací detence

Opava - Psychiatrické léčebny v celé republice se konečně zbaví klientů, kteří do nich nepatří. Po vzniku specializovaných detenčních zařízení už odborníci desítky let marně volali a konečně se jich dočkají.

30.6.2008
SDÍLEJ:

Vězení v Opavě na Krnovské ulici.Foto: DENÍK

Vzniknou v opavské a brněnské věznici a budou představovat ochranné zařízení, které bude veřejnost dokonale izolovat od duševně nemocných pachatelů vysoce nebezpečné trestné činnosti. České vězeňství takový typ zařízení dosud nemělo a soudci museli tyto lidi posílat do psychiatrických léčeben. Ty však nejsou na jejich ostrahu technicky ani personálně vybaveny.

„Psychiatrická léčebna je zdravotnické zařízení, sloužící výhradně k léčbě pacientů. Pro ostrahu nebezpečných odsouzených nemá potřebné vybavení,“ konstatuje ředitel opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek.

Problém vyřeší zákon o zabezpečovací detenci. Na detenční prostory v objektu opavské věznice na Krnovské ulici bude do září zpracován projekt a vlastní rekostrukce by podle harmonogramu měla být zahájena ještě koncem letošního roku. S dokončením je počítáno na jaře příštího roku a už v létě by tyto prostory měli obsadit první klienti.

„Budou to hlavně dospělí muži s uloženým ochranným opatřením pro poruchy osobnosti, pro závislosti nebo pro sexuální deviaci. Nejprve projdou nástupním pobytem v brněnské věznici a o jejich dalším umístění podle stupně nebezpečnosti rozhodnou odborníci,“ vysvětluje ředitel opavské věznice Ivo Turok.

Během rekonstrukce vzniknou z velkých cel menší včetně sociálního zařízení, kamerový systém v objektu bude doplněn dalšími přístroji a vzniknou prostory pro terapeutické práce s odsouzenými. Nutné stavební úpravy si vyžádají zhruba 25 milionů korun.

„Požadavky jsme schopni zajistit a budeme úzce spolupracovat s opavským soudem i s psychiatrickou léčebnou,“ dodává ředitel Turok. Délka pobytu bude individuální, vymezená aktuální potřebou účinné ochrany společnosti. Probíhat bude formou uzavřeného oddělení s neustálou ostrahou a bez možnosti přerušení pobytu.

Nařízení zabezpečovací detence je výlučně v kompetenci soudu, který pak minimálně jednou ročně přezkoumá důvody k jejímu pokračování. Opavská věznice bude nový úkol plnit až do zprovoznění specializovaného detenčního ústavu ve Vidnavě.

Autor: Jitka Hrušková

30.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení