Do letošního 18. ročníku, konaného v květnu, přispěl jeden z nich dvěma svými obrazy – Zrod života a Ukrajina. Další zase vyrobili pod vedením odborných zaměstnanců dva hmyzí domečky a vyplnili je různými druhy přírodního materiálu, Svými výrobky potěšili děti z mateřských školek v Opavě na Pekařské ulici a v Brumovicích, které díky jim budou moci pozorovat život hmyzu v náhradním prostředí přímo na zahradách svých školek.

Matěj Helešic
Chceme v Opavě ligu, hlásí Matěj Helešic. Ve čtvrtek si přeje plný dům

V ženském vězeňském objektu teď probíhá ve spolupráci s pražským Státním zdravotním ústavem kurz zdravého životního stylu pro odsouzené ženy. Je zaměřený na zvýšení resocializace a klade si za cíl efektivní podporu zdraví osob, které jsou ohroženy chudobou nebo sociálním vyloučením.

„Během čtyřiceti hodin interaktivní výuky v něm získává dvacet odsouzených žen informace například z oblasti osobní hygieny, zdravé výživy, prevence infekčních chorob, prevence závislostí, ale také z oblasti duševního zdraví,“ přibližuje smysl kurzu mluvčí opavské věznice Barbora Šumberová. Tento unikátní projekt je vnímaný velmi pozitivně nejenom ze strany odborných zaměstnanců, ale též samotných odsouzených. Ty mohou uplatnit získané znalosti jak v průběhu výkonu trestu, tak hlavně v budoucím životě, který už budou žít mimo zdi věznice.

Petra Janů a opavský hudebník Petr Cieplý alias P.E.T.R.
Opavský zpěvák P.E.T.R v duetu s Petrou Janů

Své počítané dny ve výkonu trestu odnětí svobody tráví v opavské věznici celkem 194 odsouzených žen. Na celách jsou umístěny na základě mnoha kritérií v počtu od dvou až do dvanácti osob. Ve vnitřním provozu věznice je jich pracovně zařazeno třiapadesát a z toho jedenapadesát pracuje přímo v objektu věznice a dvě mimo objekt. U firem, sídlících ve věznici, je zaměstnáno dalších dvaatřicet a u firem mimo objekt věznice dvanáct odsouzených žen. Doživotní odsouzení si v Opavě odpykávají tři ženy.