VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V opavském muzeu odhalí Bronzové poklady

Opava – Do široké škály nejrůznějších projevů materiálního a duchovního života našich předků neodmyslitelně patřilo shromažďování cenností, které byly ukládány v blízkosti lidských sídlišť, obchodních stezek, vodních zdrojů a geomorfologicky nápadných přírodních útvarů.

22.2.2010
SDÍLEJ:

Spona z doby bronzové se nachází ve sbírce muzea a od dnešního dne bude vystavena.Foto: archiv Slezského zemského muzea

Lidé odpradávna tímto způsobem komunikovali se světem nadpřirozených sil, na což poukazují nálezy bronzových předmětů, obětovaných zvířat a lidí. Vy si je můžete od dnešního dne prohlédnout na výstavě, která začne vernisáží v sedmnáct hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea.

Expozice se jmenuje Bronzové poklady a několik slov k ní uvedla vedoucí archeologického pracoviště Slezského zemského muzea Markéta Tymonová.

Shromažďování věcí označuje jako výjimečný jev, se kterým se lze setkat již v pravěku, kdy byly jako obětiny ukládány kolekce rozličných předmětů, jež měly pro naše předky svou hodnotu a význam.

„Tyto „poklady“, označované v odborné terminologii jako depoty (z lat. deponere - uschovat), představovaly záměrně shromážděné a do země většinou jednorázově uložené soubory artefaktů z kamene, keramiky a v období staršího metalika také z bronzu, jehož znalost se k nám rozšířila z východního Středomoří, kde výroba předmětů ze slitiny mědi a cínu nabyla kultovního významu,“ uvedla Markéta Tymonová.

Úzké propojení metalurgie s kultem nebylo náhodné, neboť vyplývalo z technologické náročnosti výroby, spojené s těžbou rud, jejich tavbou a zhotovováním finálních předmětů, což nepochybně vyžadovalo řadu praktických znalostí, které nezasvěceným připadaly jako mysticky tajuplné.

„O ritualizaci metalurgie, tj. jejím spojení s náboženskými obřady, svědčí jednak řecká mytologie a pak archeologicky zjištěné doklady kovovýroby spolu s četnými bronzovými poklady nalezenými na některých ústředních hradiscích, jež představovaly zvláštní sakrální okrsky - jakési posvátné hory,“ konstatovala dále vedoucí archeologického oddělení.

Dodala, že tento status mělo hradisko na vrchu Kotouč u Štramberka (6 depotů), situované na obchodní trase procházející Moravskou bránou a výšinné poloze na vrchu Výhon v Cezavách u Blučiny (18 depotů), kde se od mladší doby bronzové (cca 1300 - 1100 př. n. l.) odehrávaly rituály spojené s uctíváním božstev, jimž byly přinášeny nekrvavé i krvavé oběti.

„Prostřednictvím opakovaného ukládání depotů, jejichž koncentrace již sama o sobě indikovala přítomnost posvátného místa, zde probíhala komunikace se světem nadpřirozených sil, na což poukazují nálezy bronzových předmětů, obětovaných zvířat i lidí.

Rituální význam měly patrně také solární komponenty (bronzová kolečka) v obsahu dalších depotů anebo luxusní plechové picí soupravy, jež v méně honosném keramickém provedení sloužily ke konzumaci tekutin při hostinách.

Poněvadž se v obsahu objevily také výrobní nástroje (kovadlinky, kladívka, dláta aj.) a funkční nepoškozené předměty (zbraně, nástroje, ozdoby), není vyloučeno, že mnohé z těchto „skladů“ měly výrobní nebo obchodní účel a k jejich uschování došlo z čistě profánních důvodů v době nebezpečí,“ vysvětlila obšírněji Markéta Tymonová.

Expozice bude otevřena do 10. května. Dvakrát (1. a 8. dubna) se přímo s Markétou Tymonovou můžete vydat na komentovanou prohlídku, a to vždy od desíti hodin. Jiří Juchelka si na 8. dubna od sedmnácti hodin pak připravil přednášku na téma Doba bronzová v českém Slezsku.

Pokud do muzea zavítáte 22. dubna v sedmnáct hodin, pak vám Milan Salaš bude vyprávět na téma Bronzové poklady.

Autor: Anna Sotolářová

22.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční zápas Slezského FC Opava. Ilustrační foto.

Připravuje se tradiční vánoční utkání SFC

David Galvas

David Galvas: K trénování se chci ještě vrátit

Zastupitelé Vítkova a Hlučína v tomto týdnu zasednou

Koupě pivovaru, navýšení dotace na veřejné osvětlení, nabídka nepotřebného majetku od Mateřské školy Vítkov či majetkoprávní záležitosti.

Maraton psaní dopisů zavítá do OC Breda

/POZVÁNKA/ Nespravedlivě stíhaní, věznění nebo týraní budou mít ode dneška, úterý 12. prosince, své zastánce také v Opavě.

Václav Bujnoch: Nesměli jsme si dovolit podcenění

/ROZHOVOR/ Jihočeská mise v podání opavských basketbalistů dopadla výborně. Slezané splnili roli favorita a domácí Jindřichův Hradec porazili 96:86. Patnácti body se zaskvěl čtyřiadvacetiletý křídelník Václav Bujnoch.

Zastupitelé rozhodli o rozpočtu a novém bazénu

Nový bazén, rozpočet nebo například výstavba penzionu pro seniory. O tom rozhodli opavští zastupitelé na své pondělní schůzi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT