I když nešvarem poslední doby je spíše rušení automatů na mléko, v Oticích se rozhodli úplně nový zprovoznit.

„Poslední rok a půl klesá cena mléka, a tak jsme chtěli alespoň jeho část finalizovat sami a rozšířit také sortiment u farmářské prodejny v Oticích. Zde se prodává čerstvá zelenina jako hlávkové zelí, brambory, česnek, otické kysané zelí či šťáva z otického kysaného zelí," vysvětlil na úvod předseda představenstva Zemědělského podniku (ZP) Otice Petr Ševčík. Automat je umístěn při vstupu do farmářské prodejny zeleniny na středisku „zelárna" a dodavatelem mléka je otická mléčná farma Uhlířov. To, že by o čerstvě nadojené mléko nebyl mezi lidmi zájem, Petru Ševčíkovi starosti nedělá.

„Věřím, že automat bude využíván. Otice a okolí mají velmi blízký vztah k zemědělství a lidé si cestu pro čerstvé mléko najdou. Mléčný automat provozujeme asi měsíc a prodeje kravského mléka zatím stále rostou, zákazníci si zvykají. Myslím, že synergie čerstvé zeleniny, našeho kysaného zelí a mléka na jednom místě bude pro mnoho lidí velkým lákadlem a do budoucna pravidelným místem nákupu těchto potravin, vyrobených v tomto regionu," uzavřel Petr Ševčík.

Další obcí, ve které se mlékomat nachází, jsou Kobeřice. Už šestým rokem jej provozuje a dvakrát denně doplňuje místní Farma CETA.

„Mléko si lidé mohou zakoupit 24 hodin denně za cenu 13 korun za litr. Pokud si nepřinesou vlastní láhev, mohou si ji rovněž zakoupit. Prodej bohužel v poslední době klesá, protože v supermarketech lze v akci koupit mléko levněji," poznamenal ředitel společnosti Pavel Veselský.

Kvalitou se však krabicové mléko z marketů nemůže tomu čerstvému rovnat. „Lidé si neuvědomují rozdíl mezi naším čerstvým plnotučným mlékem o obsahu tuku kolem 4% a tím, co kupují v obchodě, většinou je to polotučné nebo nízkotučné. I přesto, že nám automat nepřináší zisk, o jeho zrušení neuvažujeme. Bereme to spíše jako službu místním občanům a těm, kdo jsou jeho stálými odběrateli," doplnil Pavel Veselský a dodal, že měsíčně se prodá kolem tisíce litru mléka.

Poslední mléčný automat v okrese se nachází v Hlučíně a patří soukromému provozovateli. Byl vůbec prvním mlékomatem v našem okrese.

V minulosti stávaly dva mlékomaty i v Opavě. Jeden v prodejně Terno v Jaktaři a druhý v pekárně Betina v Hrnčířské ulici. Před pěti lety však byly pro nízký zájem o mléko zrušeny.

Veronika Bernardová