Jedním z nich je secondhand Beruška v areálu Krajewski. Už od hlavní brány vás k tomuto útulnému obchůdku vedou barevné tabule. Vcházíte dovnitř. Za pultem stojí usměvavá žena a vybírá s maminkou oblečky.

V obchodě to příjemně voní. „Snažíme se. Všechny oblečky jsou vyprané a vyžehlené. Některé zboží dostáváme nové i se štítky v záruce,“ řekla nám majitelka obchodu Barbora Janotková a ukázala směrem k velkému výběru kočárků.

Všechny, přestože vypadají jako nové, stojí jen okolo třech tisíc. „Nehrajeme si na obchod, lidi si tady chodí jako domů. Maminky můžou přímo u nás nakojit nebo přebalit své miminko,“ vysvětluje Barbora Janotková s tím, že klientkám rozesílá esemesky, když přijde nové zboží.

Vysoká návštěvnost podle ní není způsobena současnou finanční krizí. „Máme dobré zboží. Pokud maminka koupí špatnou velikost, samozřejmě jí to vyměníme. Když z toho pak miminko vyroste, může to dát maminka do komisního prodeje,“ řekla.

Komisním prodejem dětského zboží se zabývá také Gabriela Kordulová z Opavy. „Chodí tady lidé, kteří chtějí něco prodat. Je tady všechno pro děti. Jestli krize zvýšila počet kupujících, nedokážu odhadnout,“ zmínila Gabriela Kordulová.

V secondhandu Ještěrka v Hati mají v současnosti spíše nižší návštěvnost. „Není to v důsledku krize, ale protože přidáváme málo zboží,“ uvedl majitel Jiří Šubrt. Secondhandové věci pak můžete nakoupit také přes internet. „Lidé kupují spíše sady oblečení. Kvůli poštovnému se vyplatí kupovat v áčkové kvalitě.

Přes léto se prodává méně, v zimě se to zase zvýší. Stejně jako v období, kdy začínají školy a školky,“ podotkla Kateřina Tumová ze secondhandu Krtek v Hlučíně.

(luc, ver)