„Chybí nám očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Je to opravdu neuvěřitelné,“ uvádí lékařka a dodává: „Aby nám chyběly spalničky, to se nám ještě opravdu nestalo.“ Jak uvedla, způsobuje to samozřejmě nemalé problémy. „Očkování se naplánuje a potom nejsou očkovací látky. Práce sestry je pak naprosto zbytečná,“ řekla Prasková, která potvrdila také fakt, že očkovací látky proti dětské obrně stejně jako jinde nemají.

Skutečnost, že vakcína proti dětské obrně není k dispozici, potvrdila také dětská lékařka Zdeňka Suchomelová z Vítkova. „Chybí očkovací látky proti dětské obrně, což samozřejmě způsobuje velké problémy. Narušuje to očkovací plán,“ zmínila Suchomelová, která se nechala slyšet, že jiné očkovací látky proti dětským nemocem nepostrádají.

To, že očkování proti dětské obrně by měli mít pediatři k dispozici za čtyři až pět týdnů, potvrdil lékař Josef Matuška z Krajské hygienické stanice v Ostravě. „Očekáváme dodávku očkovací látky proti dětské obrně. Běžná očkování v současné době zajišťujeme,“ uvedl Matuška. Zmínil také to, že v rámci kraje problémy s dětskými očkovacími látkami nejsou. „Zatím to tragicky nevidíme,“ dodal. Lékárny se shodují v tom, že jim vakcíny proti dětským nemocem nechybí. „Prozatím nevím o tom, že by něco chybělo. Objednáváme podle potřeby a zatím jsme neměli problémy,“ uvedla vedoucí jedné z opavských lékáren.