Manželka dirigenta Slezského divadla, japonská korepetitorka Slezského divadla Masako Nakajima

„Studovala jsem hru na pražské AMU, klavírní hudbu u profesora Jana Panenky, u kterého studovala i sestra mého budoucího manžela Jana Snítila. Začal se kolem mě točit, ale já jsem nejdřív žádný zájem neměla. Věděl, že ráda chodím po horách, a proto mě začal lákat na výlety do kopců.

Když se tak moc snažil a mě už žádná vhodná výmluva nenapadla, dala jsem si nakonec říct. Naše známost začala společným putováním českou přírodou a skončila svatbou. Dnes spolu máme už dospělou dceru.“

Italský dirigent Slezského divadla Damiano Binetti

Bydlí v Opavě jen přechodně. Domov teď má s přítelkyní a dítětem na Maltě. „Předtím jsem bydlel poblíž Prahy a přítelkyni, která byla tanečnicí v pražské Státní opeře, jsem poznal čirou náhodou. Zašel jsem se podívat na balet do Národního divadla a okamžitě mi na jevišti padla do oka. Když představení skončilo, zašel jsem si do zákulisí, abych se s ní mohl seznámit.

Jiskra přeskočila a sympatie byly podle všeho oboustranné, protože jsme spolu už přes deset let. Domácnost máme spíše českoitalskou. Oba jsme sice temperamentní, ale tu proslulou „italskou domácnost“ nepěstujeme. Při krizových situacích volím raději mlčení a zdá se, že to vztahu prospívá.

Starosta obce Otice Vladimír Tancík

Vladimír Tancík se se svou ženou Janou seznámil přes svého bratra. „První přišla za ním, ale dodnes nevím s jakým úmyslem,“ směje se starosta Otic. „A na co jsem ji utáhl? Jednoznačně to byla psychologie. Začali jsme se o ní bavit a já jí slíbil, že jí půjčím nějaké knížky,“ vzpomíná.

Valentýna spolu ale neslaví. „Dárky si dáváme i během roku a pozorní jsme k sobě každý den. Proto není důvod tento svátek slavit.“

Primátor města Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD)

Zdeněk Jirásek se se svou budoucí manželkou Zdenkou znal již za vysokoškolského studia. „Bylo to díky kolegovi, se kterým se znala již ze svých gymnaziálních let. On byl tou dobou můj spolubydlící a se ženou jsme se potkali na oslavě narozenin, kterou pořádal,“ vzpomíná primátor na první okamžiky, kdy v sobě nalezli on a jeho paní zalíbení.

Nějakou zvláštní techniku či fintu tzv. balení prý nepoužil. Se smíchem a odlehčeně vysvětluje svůj okamžitý úspěch u vyvolené několika slovy: „Zkrátka to byl vydařený večírek…“ Podle svých slov nyní svatého Valentýna nijak programově neslaví, ale paní Jiráskovou rád potěší dárkem, i když k tomu zrovna není oficiální příležitost.

Starosta města Vítkova Pavel Smolka

Rovněž počátky vztahu vítkovského starosty Pavla Smolky a jeho manželky s poetickým jménem Květoslava se datují už do časů jejich univerzitního vzdělávání.

„My jsem se ženou chodili nejprve rok na vysokou školu do Jihlavy a poté ještě čtyři roky do Brna, takže jsme měli dost času se poznat. V posledním ročníku školy jsme se pak i vzali. Já se do ní zakoukal už napoprvé, ale vztah mezi námi vznikal pozvolna. Tu jsme zašli společně do kina, tu na zábavu, tu na procházku a tak. Nebylo to najednou,“ popisuje Pavel Smolka, jak dobýval srdce ženy svého života.

Na Valentýna ji prý nejspíše obdaruje nějakou květinou a milou drobností. „Sice se u nás tento svátek příliš neslaví, ale kromě narozenin a jmenin je to jeden z mála okamžiků, kdy může darovat muž ženě kytici, aniž by si ona myslela, že si tím žehlí nějaký průšvih,“ uzavírá se smíchem starosta Vítkova.

Světoznámý sochař Kurt Gebauer

Přední český sochař a pedagog pražské Akademie výtvarných umění Kurt Gebauer je se svojí ženou už 44 let. Na první setkání vzpomíná dodnes.

„Já jsem byl studentem Akademie výtvarných umění a pracoval jsem na studiu dívčí postavy. Modelem mi tehdy stála dívka, studentka filozofické fakulty, a já se snažil zpodobnit ji. No a teď jsme už čtyřiačtyřicet let spolu a ona je mojí ženou,“ říká umělec původem z Hradce nad Moravicí.