Kdo by neznal oblíbenou letní komedii Slunce, seno a pár facek. Zejména běží-li právě na plátně pasáže dvou znesvářených sousedských rodin Škopkových a Konopníkových, smích se zadržuje jen těžko. Jenže co je v tomto případě jen věrohodně zahrané, bývá v životě bohužel zcela reálné. Ano, řeč je o sousedských hádkách a sporech, které leckdy také končí, podobně jako zmíněný film, pohlavky a jinými fyzickými ataky. 

Jiří Balcárek, trenér Opavy
Opava si brousí zuby na Karvinou! Balcárek: Jsme dobře kondičně připraveni

Své o tom vědí i zaměstnanci přestupkových oddělení na úřadech. „Tak, jako roste napětí ve společnosti, odráží se situace i v sousedských sporech, které mají tendenci narůstat. Nejčastěji jde o vygradování dlouhodobého napětí ve vzájemném sousedském soužití, které se projevuje nadávkami, schválnostmi, hrubým jednáním, fyzickým napadením nebo poškozováním majetku. V bytových domech se poukazuje na hlasitou hudbu, hlasitý hovor a mejdany,“ přibližuje mluvčí hlučínské radnice Kristina Neničková.

Dostanou-li se tedy sousedské rozepře na stůl až k úředníkům, začíná přestupkové řízení. „Dohodou nekončí žádné přestupkové řízení, zákon dává jedině možnost smířit se. A to pouze v případě, kdy se jedná o „urážku na cti“. Obviněný je ochoten se omluvit za urážku, kterou uštědřil druhé straně. Ale ta musí chtít ke smíru přistoupit. Jinak stejně jako v ostatních případech se věc dál projednává. Prověřují se důkazy, kterými jsou většinou tvrzení obviněného, poškozeného a svědků. Pokud se obviněnému prokáže, že se přestupku dopustil, může mu být uložen správní trest i peněžitý, kterým je pokuta. V případě úmyslného narušení občanského soužití je její horní hranice 20 tisíc, při opakovaném jednání až 30 tisíc korun,“ vysvětluje vedoucí oddělení přestupků opavského magistrátu Lenka Benková.

Kalous ušatý se usadil v koruně stromu u FN v Ostravě.
VIDEO: Kalous ušatý se uhnízdil ve FN v Ostravě, houkání asi slyší i pacienti


Také opavští sousedé si často dělají nejrůznější schválnosti. Na balkonech proto končí třeba nedopalky cigaret, nepořádek z vyklepaného koberce, otrhané listy rostlin nebo i voda z úmyslně přelitých květináčů. 

SOUSEDÉ SE RÁDI NATÁČEJÍ

„Hodně se rozmáhá natáčení. Ti, kdo bydlí v rodinných domech, si z bezpečnostních důvodů chrání svou nemovitost kamerovým systémem. No a soused od vedle se domnívá, že sleduje i jeho a že schválně pozoruje, co dělá jeho rodina,“ říká Lenka Benková.

A na přestupkovém oddělení se občas objevují i staré známé tváře. Není totiž žádným tajemstvím, že některé, mnohdy až banální neshody, se táhnou roky. Jako třeba v Hlučíně.

„Předmětem sporu byl několik let starý, již vybledlý, špinavý a nepoužívaný slunečník. Jedna strana tvrdila, že je jejich a že jej zakoupili v setu s plastovým nábytkem. Doklad o zakoupení ale neměli. I druhá strana pak uváděla, že slunečník je jejich, že si jej přivezli ze sběrného dvora, kde byl vyhozený na skládce a je tudíž jejich majetkem,“ přibližuje Kristina Neničková a připojuje ještě jednu „perličku“: „Z bytového domu volala paní, že soused začal nad ránem zvracet a trvalo do až do dopoledních hodin. A jí že to ruší. Vůbec se nezajímala, jestli ten muž nepotřebuje zdravotní pomoc.“ 

Pavel Zavadil podepsal novou smlouvu
Pavel Zavadil pokračuje v Opavě! Podepsal nový kontrakt

V Opavě mají zase úředníci svou zkušenost z chronickou oznamovatelkou, která už roky přichází, aby jim předložila obsáhlé spisy, v nichž detailně, takřka minutu po minutě, píše, co všechno jí údajně sousedé provádějí. „Je přesvědčená, že jí do dělají naschvál, že úmyslně cinkají láhvemi, stěhují nábytek a podobně,“ konstatuje Lenka Benková. 

Kravařský odpust vloni.
Oblíbený odpust v Kravařích letos po více jak sto letech v řadě poprvé nebude

Nejsou-li oznamovatelé spokojeni s výsledkem řízení, pak se stává, že se sami pasují do rolí jakýchsi soudců. A tak ti, kteří měli předtím zakoušet nesnesitelný hluk v podobě bouchání do nábytku nebo dunivého dusotu pobíhajících dětí v bytě nad nimi, vyvěšují po domě anonymní urážlivé dopisy a provokují své sousedy ve snaze získat konečně onen důkaz, že mají pravdu. Jenže ti údajně „zlí“ sousedé pak musejí přistupovat k až neskutečným opatřením.

„Aby chronické oznamovatele neobtěžovali, tak třeba v noci ani nesplachují na záchodě, nepouští vodu a vůbec se nesprchují. I kliky na dveřích si obalují tak, aby nebouchaly o zeď. V tomto případě se dostáváme k otázce, kdo koho vlastně obtěžuje. A pokud se až tak daleko dostaneme při dokazování obhajoby obviněného u řízení, oznamovatel se cítí tuze dotčený a přichází stížnosti na úřední osobu, námitka podjatosti, že laicky řečeno obviněnému nadržujeme a jemu nevěříme,“ dodává závěrem Lenka Benková.

Ilustrační foto.
Cyklisté na Opavsku bourají častěji, nebojí se ani alkoholu
V Česku patří sjezd řeky, vodáctví k oblíbené zábavě už více než sto let. Ilustrační foto.
Sjezdy Moravice v ohrožení! Pořadatelé musí nově žádat o další povolení