Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandalismus versus umění - příběh sprejera

Opava – Narážíme na ně takřka na každém rohu. Ať už jsou to vlaky, budovy či zdi, následky „řádění“ sprejerů jsou viditelné všude. Jedná se ale opravdu jen o čirý projev barbarství a vandalismu, nebo jde v některých případech o vnitřní zpověď pár mladých umělců?

25.4.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Naší redakci se podařilo s jedním takovým sprejerem působícím na území Opavy a Ostravy sejít a popovídat si.

Místo očekávaného rebela elegán

Je všední slunečný den krátce po poledni. Čekáme v centru Opavy na muže, jenž nám přislíbil schůzku a malý rozhovor. Je sprejerem a může nás alespoň trochu zasvětit to tajemství tohoto světa, řídícího se vlastními pravidly. Zanedlouho se dočkáváme samotného setkání.

Hned zpočátku nás mírně překvapuje jeho zjev. Očekávali jsme nejspíše mladíka v plandavých pestrobarevných kalhotách s baseballovou čepicí, natočenou někam „na jihozápad“. Před námi však stojí středně starý člověk oděný do saka a kravaty a prezentující se velice kultivovaným projevem.

Jméno ani svou oficiální přezdívku nám prozradit nechce a žádá, abychom mu říkali pro dnešek jen Dublon. Dovídáme se, že má vzdělání i zaměstnání v oboru výtvarného umění. Ke sprejování v ulicích se dostal až v pubertě, kdy se vzbouřil proti konformitě a stagnaci současného umění.

„Když na něčem dělám (sprejerský počin – pozn. red.), tak se nejedná jen o nějaké podpisy, které mají lidé spjatí s touto formou vyjádření asi nejvíce a můžete je vidět na všem, ale snažím se vytvořit skutečný obraz. Někdy realistický, někdy spíše abstraktní,“, vysvětluje Dublon.

Není sprejer jako sprejer

Nás však zajímá hlavně jeho motivace – proč se to vlastně všechno dělá. „Podívejte se, neříkám, že jde přímo o nějakou hierarchii, ale i sprejerů existuje více typů podle toho, z jaké příčiny se projevují, apod. Máme tady skutečné vandaly, kterým jde jen o to něco poškodit, a ti nám dělají nejhorší reklamu.

Pak jsou tzv. víkendovci, kteří si myslí, že na to mají a prostě to občas zkusí. Dál jsou tu ti, kteří vedou tímto způsobem nenásilný boj proti nějaké součásti systému a jejich výtvory pak zdobí místa, která s jádrem problému nějak souvisí. Hodně je taky adrenalinových typů, které berou sprej do ruky hlavně proto, že je to nezákonné, a láká je ten pocit rádoby nebezpečí.

No a samozřejmě poté jsou i tací, pro které je to forma uměleckého vyjadřování…něco ve smyslu kombinace landartu, bodyartu a tvorby fresek,“ uvádí. Ptáme se jej, do které skupiny tedy patří on, a Dublon se, se smíchem svěřuje: „Já jsem taková rozverná kombinace posledních dvou.“

Co by byl život bez vzrušení?

Na dotaz, jestli nemá strach z toho, že jej lapí policie a tím bude vážně ohrožená mj. jeho normální kariéra, nám říká, že bez toho vzrušení by celá záležitost ztratila své kouzlo. V ten moment se rozhlédne po restauraci, v níž sedíme, rozevře diplomatku, která mu ležela u nohou, a vytáhne sprej.

„Bez toho už ani nevycházím. Co kdybych měl právě tu možnost, dostal inspiraci a neměl se čím realizovat,“ ptá se obrazně Dublon. Chvíli jej trápíme dotazy a některými zobecněnými výtkami, ale muž sedící proti nám má na všechno rychlou odpověď.

Když mu tedy např. „vyčítáme“, jak k tomu přijde obyčejný člověk, kterému nějaký sprejer poničí fasádu, odvětí, že on osobně si pro svá díla vybírá neobydlená místa, která jsou naopak takříkajíc pro ostudu města a tím pádem je pouze zkrášluje.

Velice zajímavé odpoledne završujeme rozloučením a Dublon nás zanechává našim úvahám. Čekali jsme asi náhled do jedné kapitoly nezákonných činností a dostalo se nám lekce z výtvarného umění. Je zřejmé, že nic na světě není černé nebo bílé, a proto ani všechny sprejery a jejich tvorbu nelze házet do jednoho pytle a předem toto konání odsuzovat, aniž známe bližší okolnosti.

Autor: Tomáš Pustka

25.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení