Lidé byli tentokrát hodně obezřetní, při štědrovečerní večeři dávali pozor, a tak do krční ordinace Slezské nemocnice zamířili s bolestivě zabodnutou kostí pouze dva nešťastníci.

„Letos neměli lidé problémy ani tak s krkem jako s ušima. Během tří svátečních dnů jsme ošetřili 150 pacientů, převážně dětí. Nejčastějším důvodem jejich návštěvy byl zánět středního ucha,“ říká primář opavského ORL Richard Lenert.

Ani chirurgové si na nával práce nestěžují. Pomoc u nich během Vánoc hledalo zhruba 103 lidí hlavně s úrazy po pádech. „Tento počet je pro závěr prosince naprosto standardní a žádný vážný úraz jsme ošetřovat nemuseli. Proto se dá říci, že Vánoce byly v klidu, ale větší obavy máme ze Silvestra,“ míní primář Jiří Hájek.

Na letošní svátky klidu a pokoje nebudou mít špatné vzpomínky ani opavští hasiči.Vyjet museli pouze třináctkrát a žádný případ nebyl vážný. Hasili šest menších požárů bez škody i zranění a asistovali u tří drobných dopravních nehod. Otevřeli tři byty a jednou vyjeli k planému poplachu. Žádné zamrzlé labutě ze Stříbrného jezera dolovat nemuseli.

„Letošní Vánoce byly až nezvykle klidné a jen doufáme, že Silvestr proběhne ve stejné podobě,“ přeje si ředitel opavského hasičského sboru Břetislav Janošek. Přehnaně rušno nebylo ani na opavské záchytce, kam policisté během svátků přivezli jen pět nalezených opilců. Všichni byli muži středního věku a dva z nich na Opavsku nebydlí.

Jeden byl přijat v tuhém stavu se 4,48 promile alkoholu v krvi, ale ze záchytky už odešel po svých nohách. Prvním dítětem, které rodiče dostali v opavské porodnici jako nejkrásnější dárek Štědrého dne, byl Lukášek. Narodil se 24. prosince, minutu před devátou hodinou ráno s váhou 2,86 kilogramu a s délkou 49 centimetrů.