Porodnické oddělení Slezské nemocnice v Opavě mělo na Štědrý den poměrně napilno. Narodily se tu celkem čtyři děti.

„Jednalo se o tři holky a jednoho kluka. O den později se narodila jedna holčička," vypočítával tiskový mluvčí zmíněného nemocničního zařízení Daniel Svoboda. Oproti minulému roku byl ovšem o něco vyšší počet pacientů, kteří vyhledali lékařskou pomoc kvůli uvízlým kapřím kostem v krku.

Loni na Štědrý den byli ošetřeni pouze dva lidé, letos se jejich počet zastavil na sedmi. „Všichni byli ambulantně ošetřeni a puštěni domů," doplnil Daniel Svoboda.

Relativně klidné Vánoce zažili také opavští policisté. Jediný větší problém nastal 25. prosince pět minut před půlnocí v kulturním domě ve Stěbořicích, kde trojice mladíků z Opavska ve věku pětadvacet, čtyřiadvacet a dvacet let surově napadla dvaatřicetiletého muže.

„Došlo k bezdůvodnému fyzickému napadení. Čtyřiadvacetiletý útočník ho udeřil do obličeje, napadený upadl na zem a uvedená trojice ho začala kopat," popisoval tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. Oběť útoku musela být převezena do opavské nemocnice.

Trio agresorů ovšem ani potom nepřestalo a vrhlo se na dva jednadvacetileté mladíky. Ani jeden z nich žádná zranění neutrpěl. Celý případ dále řeší velkoheraltičtí policisté.

Na silnicích se policie setkala také s opilými řidiči. Před půl devátou večer na 1. svátek vánoční byl zajištěn třicetiletý řidič Renaultu Clio z Hlučínska. Ten na cestě spojující Bolatice a Borovou nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou, vyjel mimo komunikaci a postupně narazil do květináčů s okrasnými rostlinami, oplocení, garáže a také dopravní značky.

„Muži bylo naměřeno více než dvě promile alkoholu v krvi. Nehoda se obešla bez zranění. Škoda činí 60 tisíc korun," doplnil René Černohorský.

Záchranáři Moravskoslezského kraje během Vánoc evidovali zhruba tisíc výjezdů. Jenom na druhý svátek vánoční jich bylo celkem 340. Řešili například zásah elektrickým proudem při rozsvěcování stromku a vybuchlou římskou svíci v dlani třiatřicetiletého muže.

K nejvážnější události na Opavsku došlo v Kravařích. „Dvě osoby se zde na Štědrý den nadýchaly oxidu uhelnatého. Následně byly převezeny do nemocnice," popisoval tiskový mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. Podle něj byl stav obou pacientů středně vážný.

K neobvyklému případu v průběhu dopoledne 25. prosince byli přivoláni profesionální hasiči z opavské stanice. V Kateřinkách se totiž do nory za liškou na Štědrý den rozeběhli dva speciálně vycvičení jezevčíci norníci a jejich majitelé, kteří byli myslivci, je neuměli dostat ven.

Snaha o vyproštění se dlouho nejevila jako úspěšná, a proto se obrátili na hasiče. Nora byla situována asi 250 metrů od nejbližší silnice v břehu u lesa. Opavští profesionálové nejprve zkoušeli psy vyprostit prostřednictvím rýče, lopaty a krumpáče, později se však velitel zásahu rozhodl přivolat posily z ostravského týmu USAR, jenž je speciálně vycvičen pro vyhledávání a záchranu ze zavalených prostor (z anglického Urban Search And Rescue - pozn. red.).

Do Opavy tak byl přivezen echolokátor, štěrbinová kamera a bioradar. „Po příjezdu a nasazení speciální techniky určili dva členové z USAR týmu oblast, kde by se mohli jezevčíci nacházet. Hasiči se pak pustili s pomocí myslivců do náročného kopání a odstraňování zeminy a kolem půl třetí odpolední se jim podařilo jezevčíky najít a zachránit," uvedl zastupující tiskový mluvčí krajských hasičů Petr Holub.