V obci Bolatice se podle slov starosty Herberta Pavery udržují tradice hlavně prostřednictvím Římskokatolické farnosti Bolatice. V kostele sv. Stanislava probíhají každý všední den v době adventu takzvané rorátní mše. „Jsou to adventní ranní mše sloužené za svítání jako symbolika očekávání příchodu Krista, světla do života člověka. Mše hojně navštěvují děti, které tak prožívají advent jako dobu očekávání a ne jako komerční záležitost přípravy na oslavy Vánoc,“ vysvětlil starosta.

Poslední sobotu před Vánocemi se občané v Bolaticích scházejí ve skanzenu u vánočního stromku, aby si zazpívali koledy a vánoční písně, podobně je tomu 24. prosince v poledne. „O vánočních svátcích hraje mládež farnosti živý betlém nebo jinou církevní hru. Letos pořádáme vánoční koncert,“ dodal starosta.

Ve Větřkovicích se scházejí u stromku

Ve Větřkovicích každoročně připravují mikulášsko-vánoční posezení s programem pro seniory. „Děti ze základní a mateřské školy připraví program s vánoční tematikou. Poté je společná večeře a malé pohoštění,“ popsal starosta Větřkovic Dušan Lederer.

V předvánočním čase každý zastupitel Větřkovic navštíví rodiny ve svém obvodu a předá každé rodině přání k vánočním svátkům a popřeje osobně vše nejlepší do nového roku. „Od loňského roku se společně scházíme na slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Vánočně jsou vyzdobeny také škola a školka,“ řekl starosta Lederer. Na první svátek vánoční se po mši svaté koná ve Větřkovicích tradiční vánoční představení na farní zahradě, kde hrají děti divadlo s vánoční křesťanskou tematikou.

V Raduni přivítají nový rok společně

„Stalo se již tradicí, že v čase adventním se společně sejdeme, abychom se naladili na strunu nadcházejících Vánoc. Obec Raduň ve spolupráci se Základní školou v Raduni a obcí Vršovice pořádá předvánoční koncert,“ uvedla starostka Ludmila Juráňová s tím, že nebude chybět ani živý betlém. Samozřejmostí a zvyklostí je podle ní krátké pozastavení u teplého čaje a koblihy, které daruje místní pekárna. Je také čas na povídání, úsměvy a milá přání k Vánocům.

Vánoce si v Raduni také připomínají výstavkou prací dětí školy. „V tomto roce chceme taky zahájit tradici přivítání nového roku 2009 společně na návsi“. Kdo bude mít zájem, má možnost přijít na Silvestra před půlnocí do areálu za základní školu pozdravit své přátelé a známé a popřát k novému roku. Nebude chybět ani malé překvapení,“ dodala starostka.