VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za letošní Vánoce si vesměs připlatíme

Cukroví, kapr, bramborový salát, stromek. Toto všechno je už tradiční součástí Vánoc. A pochopitelně nic není zadarmo. Avšak v případě těch nadcházejících si do kapes sáhneme ještě hlouběji než v letech minulých.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Více zaplatíme nejen za samotnou štědrovečerní večeři, ale třeba i za vánoční cukroví, ať už si je lidé rozhodnou upéci sami doma anebo zvolí variantu objednání u výrobců. Taková je aktuální situace u nás a opavský okres není ve zdražování žádnou výjimkou.

Vánoční kapr: očekává se mírné podražení

Ilustrační foto

Pro většinu lidí je ryba neodmyslitelnou součástí štědrovečerní tabule. Ale také prodejci v opavském okrese museli zareagovat na současnou situaci na trhu, proto si za vánočního kapra v letošním roce mírně připlatíme.

„Po šesti letech, kdy byla cena stejná, jsme nyní museli přistoupit k jejímu zvýšení. Kapra zdražujeme o dvě koruny na kile, to znamená, že kilogram bude stát 82 korun,“ potvrdil naší redakci Jiří Mižďoch z dolnobenešovské pobočky Rybářství Hodonín.

Důvodem je podle něj celorepublikový pokles produkce ryb. „Co se rybníku Nezmar v Dolním Benešově týká, odtud jsme ryb vylovili přibližně stejně jako vždy. Avšak rybníky na Hodonínsku byly pouze na třetinové či poloviční vodě, takže ryb nebylo tolik, to všechno má vliv,“ mínil.

Drtivá většina lidí si od prodejců nosí domů kapra. Avšak najdou se i tací, kteří dají přednost jiné rybě. „U nás se hodně prodává také amur nebo pstruh. Občas se někdo poohlédne i po dravcích, jakými jsou candáti a štiky. A takovým zpestřením může být pro někoho letos lín, kterého jsme loni neměli,“ vyjmenoval Jiří Mižďoch.

V Opavě si můžete pro vánoční rybu zajít rovněž na Kolofíkovo nábřeží, kde se nachází prodejna Povodí Odry. Tady zatím ještě o ceně nemají úplně jasno. „Lze předpokládat podobnou cenu jako loni, avšak dosud nejsou uzavřeny veškeré výlovy a inventury u producentů. Cena se může před Vánoci ještě mírně změnit, je to otázka konkurenčního tlaku.

V Opavě bude kilo kapra stát mezi 85 – 88 korunami,“ přiblížil vedoucí opavské prodejny Ivo Jedlička. Také on stejně jako Jiří Mižďoch potvrdil, že letos je ryb méně. „Z hlediska produkce kapra se jedná o podprůměrný rok. Zásadně se začíná projevovat nedostatek násadových ryb na jaře, a to z důvodu tlaku rybích predátorů, kterými jsou kormoráni, vydry a volavky,“ doplnil Ivo Jedlička.

Cukroví letos očekávejte dražší

Ilustrační foto

Zdražení hlavních surovin se letos projevilo i na cenách cukroví. Ale na druhou stranu, dražší cukroví může být důkazem kvality. „Kdo nezdražil cukroví, nepeče z másla,“ říká Ludmila Jařabová z Kravař, která provozuje kromě výrobny i cukrárny v Opavě a Kravařích.

„Na jednom kile jsme zdražili o 40 korun. Podražilo nejen máslo, ale i vejce, ovocné náplně, ale také kakao a čokoláda,“ vyjmenovala majitelka firmy a zmínila, že ceny cukroví výrazně nabourávají i ženy pečící cukroví ve velkém a načerno. „Ženy, které takto pečou doma a nakupují v supermarketech, mají lepší nákupní ceny surovin. Navíc neplatí daně za zaměstnance a nemusí dodržovat normy tak, jako my,“ poznamenala Ludmila Jařabová.

I podle Martiny Pudové z Dolního Benešova se vyšší pořizovací ceny vstupních surovin na cenách cukroví projeví. „Podražily všechny vstupní suroviny – ořechy, máslo, mléko, vajíčka, a to se projevilo na celkové ceně. Loni jsme prodávali kilo za 400 korun, letos přijde kilo cukroví na 480,“ uvedla majitelka Cukrářské výrobny v Dolním Benešově Martina Pudová.

V Dolním Benešově pečou běžně okolo dvaceti druhů cukroví a minimálně tři druhy bývají bezlepkové. „Máme už několik let stálý okruh zákazníků. Napečeme zhruba 800 kilo cukroví,“ doplnila majitelka výrobny.

Do módy se letos vrací retro

Jestliže v loňském roce Advent na opavské zemědělce navštívilo okolo sedmi tisíc lidí, letos by číslo mohlo být ještě vyšší. Budovou Masarykovy střední zemědělské školy totiž v pátek a sobotu opět proudily davy lidí.

Chcete mít letos vánoční stromeček ozdoben tak, jak tomu velí současné trendy? Pak bude vypadat následovně: zvolit můžete z odstínů bílé a stříbrné anebo zemitých tónů žluté a hnědé. Na tradiční baňky zapomeňte, pomalu ale jistě se totiž vrací figurky, kterými zdobily stromky předchozí generace, například zvířátka či sněhuláci.

„Kdybych měl shrnout letošní trendy, budou celkem tři. Co se barevnosti týká, je to varianta bílo – stříbrné a velmi oblíbené jsou také zemité odstíny, mezi které patří třeba žlutá nebo hnědá. No a pozorovat lze také jakýsi návrat do časů našich babiček. Vrací se figurky ve tvarech pejsků, kočiček, sněhuláků a podobně. Samozřejmě v moderním provedení,“ konstatoval předseda představenstva opavské Slezské tvorby Jaroslav Veverka.

Vánoční ozdoby z tohoto družstva, jež jsou všechny vyráběny i zdobeny ručně, jsou proslulé nejen v Česku, ale i v zahraničí. Putují tak třeba do Itálie, Francie, Holandska, USA nebo Austrálie. Zkrátka každá baňka je originál.

A kolik za ně vlastně zaplatíme? „Ceny jsme letos trochu zvedli, ale není to úplně velký skok. Průměrně se to pohybuje o deset korun dráž za krabičku,“ přiblížil Jaroslav Veverka. Samotné baňky pak stojí různě, zaplatíte za ně od šestnácti korun výše, záleží na tvaru, provedení či samotném nazdobení.

Zajít si pro ně můžete buď přímo do kamenné prodejny Slezské tvorby v areálu družstva v Sadové ulici, anebo lze využít také služeb eshopu.

Vánoční stromy zůstanou na stejných nebo lehce vyšších cenách

Ilustrační foto

Hned na třech místech se chystá prodávat majitel společnosti Komunální servis Opava David Slavata. Jedním z nich je stará kotelna v ulici Boženy Němcové, další vyhrazený prostor se nachází v sousedství Baru Astron v Kateřinkách a poslední prodejní plochu naleznete naproti Hrušky v Hradci nad Moravicí, kde by se mělo začít prodávat už v od pondělí 4. prosince.

„Očekávám, že cenu trošku zvednu. Řádově to bude o dvacet nebo třicet korun. Definitivně však ještě rozhodnuto není. Například smrk stříbrný ve standardní výšce od 150 do 180 centimetrů u nás pořídíte do 350 korun,“ mínil David Slavata s tím, že největší zájem však bude o jedle.

„Lidé se ptají a stromy si už zamlouvají dopředu. K dispozici bude jedle bělokorá a kavkazská. Někdy mezi nimi ani nenajdete rozdíl. U zákazníků je oblíbená hlavně proto, že neopadává a není z ní takový nepořádek. Poptávají se i pět metrů vysoké kusy. Počítám, že ve stejné standardní výšce jako u smrku bude jedle stát do 450 korun,“ pokračoval David Slavata a dodal, že na svých obou opavských stanovištích bude prodávat od 11. prosince.

Od prvního prosince zahájí prodej vánočních stromů Zahradní centrum Komárov. Podle jeho majitele Přemysla Kulíka zůstanou ceny na stejné úrovni jako v loňském roce. Smrk ztepilý do dvou metrů byste zde měli pořídit kolem dvou stovek, podobně vysoká borovice vás vyjde okolo 250 korun a suma za smrk stříbrný se stejnou výškou bude asi o stovku vyšší.

„Zákazníkům budou nabízeny už nařezané stromy, ale zájemci si u nás mohou půjčit i pilku a vybraný kus si vlastnoručně uřezat. Prodej začínáme 1. prosince a později budeme prodávat i kapry,“ komentoval Přemysl Kulík.

Adventní věnce: hitem jsou světýlka a přírodní materiál

Ilustrační. Vánoce. Adventní věnec. Svíčka.

Podle Jany Paverové, aranžérky firmy decuss z Opavy, je trendem posledních let kromě svíček dávat na adventní věnce i drobné žárovičky. „Základem je vždy věnec ze slámy, do kterého pak zasazujeme většinou přírodní materiály. Například normanskou neopadavou jedli, jalovec, cesmínu a další přírodniny,“ uvedla aranžérka.

Někteří zákazníci si přejí i postříbřené nebo pozlacené věnce, které jim dávají pocit luxusu. Věnce v decussu ladí například do barev lesních plodů a nebo barev mechu. „Průměrně u nás adventní věnec vyjde na 500 až 600 korun,“ uvedla Jana Paverová.

Výjimkou ale není ani věnec za tisíc korun a ty nejnákladnější přijdou na dvě tisícovky. „Tvoříme hlavně čtrnáct dnů před adventem, abychom mohli používat živé chvojí,“ dodala Jana Paverová.

Autor: Veronika Bernardová, Milan Freiberg, Petr Dušek

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 400 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK, PRACOVNICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Eva Pospěchová, tel. 553 612 780, Strukturovaný profesní životopis spolu a souhlas s poskytnutím svých osobních údajů posílejte na adresu: Charita Opava, Přemyslovců 26, personální oddělení, 747 07 Opava - Jaktař nebo na e-mail: personalni@charitaopava.cz., Požadavky: střední odborné vzdělání, kvalifikační kurz pracovníka v sociálních službách dle požadavku zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách, trestní bezúhonnost; kladný vztah k lidem s kombinovaným a mentálním postižením, schopnost pracovat v týmu i samostatně, ochota učit se novým věcem, odpovědnost, dobré komunikační schopnosti., Pracoviště: Mraveneček - denní stacionář pro děti a mládež s kombinovanými vadami, Opava - Jaktař, Neumannova 3., Popis pozice: přímá práce s mladými lidmi s kombinovaným a mentálním postižením.. Pracoviště: Charita opava - denní stacionář mraveneček, Neumannova, č.p. 640, 747 07 Opava 7. Informace: Eva Pospěchová, +420 553 612 780.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 17 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: KO: Kročková Pavlína, tel.: 724 484 508 - volejte 6:30 - 14:00 hod., e-mail: personal@ostravskestavby.cz., Vyučen v oboru zedník, dobrý zdravotní stav., Pracoviště dle aktuálních staveb firmy Ostravské stavby a.s.. Pracoviště: Ostravské stavby a.s. - bolatice, Průmyslová, č.p. 964, 747 23 Bolatice. Informace: Pavlína Kročková, +420 724 484 508.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 110 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173, 731 607 906, e-mail: tumova@ostroj.cz., SOU – vyučen v oboru mechanik strojů a zařízení – provozní zámečník nebo v příbuzném oboru, praktická zkušenost s opravou strojů, samostatnost, spolehlivost, jednosměnný provoz s pracovní pohotovostí 1 týden co 2 měsíce., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: provádí opravy strojů a zařízení, provádí preventivní prohlídky strojů a zařízení, provádí přemístění strojů, ustavení a uvedení do provozu, provádí specifikaci náhradních dílů pro opravy, provádí samokontrolu provedené práce.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Administrativa - Certifikovaný pracovník 25 000 Kč

Centrální výběrová řízení a.s. Stabilní, velká společnost, se stovkami zaměstnanců, s profesionálním přístupem a zázemím, hledá pracovníky pro vyplňování přihlášek do výběrových řízení domácností. Práce v terénu i v kanceláři. Rozsáhlý motivační program a odměny. Možnost rychlého kariérního růstu. Program na osobní rozvoj a vzdělávání zdarma. Služební vozidlo i pro soukromé účely. Práce pro teamové hráče a pro ty, kteří se baví v dobrém kolektivu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Saša Glišic.

Slezský FC  testuje ofenzivní talent ze Srbska

Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Opilý cyklista v Kravařích ignoroval výzvy policistů a narazil do jejich auta

Večerní jízda na kole bez světel se v Kravařích před nedávnem nevyplatila čtyřicetiletému muži.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Opava: případ psa vyhozeného z okna budí velké vášně

Opilá Opavanka vyhodila před nedávnem z okna šestého patra paneláku svého špice, prý ze vzteku. Nyní je podezřelá z týrání zvířat. Jaký trest vyfasuje? Zákony jsou podle některých příliš mírné.

Driblér z Darkoviček má na kontě další rekordy

Dribling s jakýmkoliv druhem míčů na téměř jakýkoliv způsob? Pro Jiřího Kremsera z Darkoviček u Hlučína žádný problém. Před nedávnem opět ohromoval diváků na festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT