Plameny z jednoho bytu panelového domu v Pekařské ulici v Opavě narušily jinak vcelku pohodovou službu hasičů. K požáru došlo v noci ze čtvrtka 25. na pátek 26. prosince.

„Celkově jde období od Štědrého dne až po druhý svátek vánoční na Opavsku hodnotit jako klidné. Za dva a půl dne jsme zaznamenali pouze osm výjezdů. Kromě požáru v Pekařské ulici nešlo o nic vážného. Hned pětkrát se jednalo o technickou pomoc," vypočítával tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Čtěte více: U Kyjovic havarovala dvě auta

Zemřel v kolejišti

K velké tragédii došlo na železniční trati mezi Opavou a Ostravou. V blízkosti Děhylova, konkrétně v lokalitě nedaleko rybníka Štěpán, totiž v úterý okolo 17. hodiny vstoupil před projíždějící vlak pětadvacetiletý muž z Ostravy. Souprava ho zachytila a mladík těžkým zraněním podlehl. Vše nasvědčuje tomu, že se s největší pravděpodobností jednalo o sebevraždu.

Vyjma tohoto případu policisté nic zásadního řešit nemuseli.

Jistý vzruch ve Vítkově a okolí vzbudil jen pacient léčebny dlouhodobě nemocných, jenž byl několik hodin pohřešován. Ještě předtím, než stačila vypuknout rozsáhlá pátrací akce, byl v pořádku nalezen na autobusové zastávce.

Za zmínku snad stojí ještě krádež v kozmické prodejně, menší rvačka před Casinem Kartáč v Opavě a odcizená peněženka na zábavě ve Slavkově, kde se však celou záležitost podařilo brzy objasnit. „Pokud to mám hodnotit za čtrnáct let, co tuto práci dělám, patřily tyto Vánoce na Opavsku ke klidným," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

René Černohorský pak ještě dodal: „Lidé se chovali slušně, nemuselo se řešit řádění opilců a tak dále."

Opilých moc nebylo

Potvrzuje to také tiskový mluvčí Zdravotnického záchranného sboru Moravskoslezského kraje, pod který mimochodem spadá i opavská záchytka, Lukáš Humpl. Nával na této protialkoholní stanici rozhodně neevidovali. Kromě čtyř přiotrávených lidí, kteří se nadýchali kouře při požáru v Pekařské ulici, záchranáři na Opavsku nic vážného řešit nemuseli.

„Na území celého kraje jsme vyjížděli k několika desítkám událostí. Řekl bych, že letošní vánoční svátky měly standardní průběh," mínil Lukáš Humpl a jedním dechem dodal: „Z velké části výjezdy směřovaly k pacientům, kteří byli přes Vánoce puštěni z nemocnice domů, načež se jejich zdravotní stav zhoršil."

V krku uvízly jen dvě kosti

Ve švech nepraskalo ani chirurgické oddělení Slezské nemocnice. Opavané si o těchto Vánocích dávaly na tzv. „ypsilonky" z kapřích řízků velmi dobrý pozor, a proto lékaři na Štědrý den vytáhli z krku pacientů pouze dvě kosti.

„Nic zvláštního se u nás nepřihodilo. Na Štědrý den na krční dorazilo čtyřicet pacientů. Na urgentním příjmů jich pak bylo dvaatřicet. O den později se počty trochu zvýšily. Krční ošetřilo třiašedesát pacientů a urgentní příjem jich evidoval pětapadesát," řekl primář chirurgického oddělení Slezské nemocnice Jiří Hájek.

Přeplněno nebylo

Většina lidí o Vánocích slavila, ale našli se i tací, kteří museli přemýšlet, kam večer složí hlavu. Některým opavským bezdomovcům v tomto ohledu výborně posloužil azylový dům v Nákladní ulici v Opavě.

„Přeplněno jsme ale rozhodně neměli. Postele v noclehárně byly na Štědrý den plné a další dva nebo tři lidi spali na židlích. Ve stejný den jsme také už od 12 hodin vydávali obědy zdarma," upřesňoval ředitel Centra sociálních služeb Samaritán Gerhard Karhan, jenž se domnívá, že s chladnějším počasím se zvýší i příliv lidí bez domova.

„Zatím to je podobné jako v minulém roce. Vládne relativně teplé počasí, takže s žádným návalem se potýkat nemusíme. Uvidíme ale, jak to bude dál, protože včera trochu přituhlo. Snad nedojde na situaci starou dva nebo tři roky, kdy byly velké mrazy a my se museli vypořádávat s obrovským přetlakem lidí," doplnil.