Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stánkaři: Jarmark je mizérie

Opava - Centrum města poloprázdné. Ze sváteční atmosféry jen náznaky. Letos se slezská metropole vánočním jarmarkem příliš pyšnit nemůže. Vánoční jarmark letos poprvé organizuje firma RK Invest s. r. o., která se svým projektem zvítězila ve výběrovém řízení vyhlášeném magistrátem.

21.12.2012 24
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Lidé na trhy zkrátka chodí málo, stánkaři si zoufají nad údajně žalostně slabými obchody. Někteří se dokonce nechávají slyšet, že po téhle zkušenosti jsou v Opavě naposledy. Podle převládajícího názoru obyčejných návštěvníků trhů i prodejců hraje největší roli v tomto tristním stavu chudý kulturní program v rámci jarmarku.

Abychom tedy byli objektivní, slabá návštěvnost se týká především stánků situovaných na Dolním náměstí, kde má doprovodný program probíhat.

Na Horním náměstí, kde jsou pouze trhy a nic jiného, je situace údajně ještě jakžtakž v normě. Nicméně poté, co jsme vyzpovídali většinu stánkařů na Dolním náměstí, lze konstatovat, že jsme nenarazili ani na jednoho, který by bídnou situaci nevnímal a nestěžoval si. Ze zřejmých důvodů si nepřáli být jmenováni, ale o své zkušenosti se podělili ochotně.

„Je to poznat. Nakupuje tady a chodí mnohem méně lidí než loni. A je to určitě programem. Vždy tu bývaly nějaké hvězdy, známé kapely a podobně. Letos je to vlastně jen samá dechovka a koledy. Kvůli tomu sem nikdo chodit nebude," konstatuje například jedna z místních prodavaček.

Jiná stánkařka se znatelným cizím přízvukem je v Opavě sice údajně poprvé, ale nejspíš i naposledy. Tak málo lidí a malé výdělky prý rozhodně nečekala. Další ze stánkařů pak odhaduje letošní tržby slabší v průměru o 15 až dvacet procent. To ještě ovšem nic není proti místnímu prodejci cukrové vaty, který už si ani nebere servítky: „V tomto roce je to oproti loňsku slabší až devadesát procent. Může za to program. Když to před rokem dělal Spálený (původní organizátor trhů pozn. redakce), tak s ním sice nebyla žádná pořádná domluva, ale zařídil tu aspoň slušný program, natáhl sem hvězdy a nalákal lidi. Letos je ten program strašný."

Stánkaři prý za pronájem plochy platí hodně přes tisíc korun na den.

Zkazky o nespokojenosti veřejnosti s letošními trhy se již nejspíše dostaly i na radnici. Ta vypsala v minulých dnech anketu, kde se mohou k tématu lidé vyjádřit. „I my vnímáme připomínky občanů, proto právě vznikla anketa. Zároveň se jedná o snahu zjistit, co si občané přejí na trzích, co od nich očekávají," potvrzuje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná. Zatím se do ankety mělo zapojit zhruba padesát lidí. Dotazníky se poté vyhodnotí po skončení trhů v novém roce.

Zástupci radnice ale podobu jarmarku i přes kritiku řady Opavanů brání. Samostatná referentka prezentace města z odboru kanceláře primátora Monika Štěpánková kupříkladu upozorňuje na hojnost představení na Dolním náměstí. Během třiadvaceti dnů, kdy trhy fungují, je naplánován kulturní program na každý den a v sedmnácti z těchto dnů zde má být nabízeno i dvě a více vystoupení.

Dalším argumentem města je, že sice uznává slabší obsah programu, ale mohou si za něj údajně sami občané, kteří si to tak prý přáli. „Celkově je program laděný spíše do klidnějších tónů popu či folku. Vyslyšeli jsme tak přání některých občanů, kterým se dřívější program zdál příliš hlučný a málo vánoční," tvrdí Štěpánková, ale zároveň dodává: „Každopádně je to pro nás další zkušenost, kterou se budeme zabývat při hodnocení letošních trhů na jednání s organizátorem."

Součástí hodnotící schůzky má být poté i jednání o sortimentu a obsazenosti stánků na Dolním náměstí.

Argumenty firmy RK Invest

Jednatel firmy RK Invest s.r.o Roman Lípa nespokojené názory lidí vnímá, nicméně mimo jiné argumentuje nedostatkem času, který firma měla na přípravu. Další důvod v nižší návštěvnosti trhů vidí v otevření obchodního centra Breda &Weinstein, do kterého se nyní nakupující soustředí především.

„Co se týká samotných stánkářů, máme zkušenost, že ti si budou stěžovat vždy, a to bez ohledu na tržby," míní Roman Lípa. Další příčinu spatřuje v ekonomické krizi, která se dotkla peněženek většiny lidí. „Děláme trhy i v Českých Budějovicích. Zde jsme měli na přípravu delší čas než v Opavě, tedy celý rok. Máme zde silný program, ale stejně lidé chodí méně než v minulých letech," krčí rameny jednatel RK Invest a slibuje, že příští rok program v Opavě posílí.

Autor: Tomáš Pustka, Zuzana Urbánková

21.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení