Vánoční expozice zde míváme co dva roky. Střídáme se se zámkem v Raduni,“ uváděl kastelán Radomír Přibyla s tím, že námětem té letošní se stal dopis osmiletého Felixe Lichnovského matce Eleanoře. Ten náhodně našli stavaři před třiceti lety v suti při rekonstrukci této památky.

V takzvané bílé části hradeckomoravického zámku se tak objevilo několik stromečků (zdobených v dobovém duchu, protože, jak jedna z průvodkyň podotýkala, LED světelné řetězy tehdy opravdu neměli), jídelna s bohatou vánoční tabulí, slavnostní výzdoba kuřáckého salonku, dámské ložnice i dalších komnat. Nechyběly tady dárky (historické kočárky, panenky, houpací koníci a jiné hračky) a také sto let starý betlém.

Podzim na zámku Raduň a v Opavě-Kylešovicích. Rok 2023.
OBRAZEM: Krásný podzim na zámku Raduň a v Opavě-Kylešovicích

K samotným vánočním stromkům průvodkyně prozradila, že patřily k fenoménu vyvíjejícímu se teprve od 19. století: „První zmínky o této tradici na panovnickém dvoře ve Vídni se objevují ve spojitosti s okázalými oslavami Vánoc v paláci, dnes známém jako Muzeum Albertina. Vyvolaly takové nadšení, že v roce 1824 si do svých apartmánů pořídil takový stromek i císař František I. Na katolický vídeňský dvůr tak pronikl protestanský symbol vánoc a následně se šířil po celé monarchii.“

Státní zámek Raduň, 8. dubna 2023, Raduň. Velikonoce na raduňském zámku.
Zámky na Opavsku zahájily sezonu a ukázaly, jak slavila Velikonoce šlechta

I dávání dárků, jak je známe dnes, pochází z devatenáctého století. „Úplně poprvé byly dárky ale spojované se svatým Mikulášem. Jeho předobrazem se stal svatý Nikolaus, jenž byl biskupem v Myře, a ten jako ctihodný muž obdarovával místní obyvatele a chudé děti,“ vysvětlovala průvodkyně.

Ta označila dnešní návštěvnost zámku v Hradci nad Moravicí za vysokou. Vysvětlovala ji i tím, že v sobotu 30. prosince byl poslední termín vánočních prohlídek.

Vánoční prohlídka zámku v Hradci nad Moravicí, 30. 12. 2023.Vánoční prohlídka zámku v Hradci nad Moravicí, 30. 12. 2023.Zdroj: Deník/Radek Luksza

K TÉMATU:

Dopis prince Felixe

Doslovný překlad zní:

Moje milá maminko! Děkuji ti, že jsi mi vánoční stromeček už připravila. Bude jistě velmi pěkný a bude se nám jistě všem líbit, udělá nám radost. Nechci Tě v tom vánočním čase zdržovat, ale já i mé sestry doufáme, že na něm bude viset mnoho krásných věcí. Těšíme se velice na dobré jídlo. Ha, ha, dostaneme mnoho! Jsem Tvůj poslušný syn. Tobě, drahá maminko, Felix von Lichnovský.

Tvůj syn 1822, 24. prosince v Hradci ve Slezsku.