„Technické služby vytipovaly smrk ztepilý, jehož kořeny zvrásňují vozovku, a bude nutné ho pokácet," poznamenal opavský tiskový mluvčí Ondřej Skácel a ještě přidal několik postřehů: „Úplně konkrétní ještě nemůžeme být, protože celá věc je v jednání. Vytipovaný smrk se nachází v Opavě. Je dost možné, že nakonec zvolíme jiný strom. Lidé, kteří by jej chtěli darovat, se často ozývají až kolem poloviny listopadu."

Jisté je to, že Opava bude mít vánoční strom na Dolním náměstí. K rozsvěcení dojde na první adventní neděli 2. prosince v 17 hodin. „Posunuli jsme to z Mikuláše právě na neděli. Vše je spojeno se zahájením vánočních trhů. Večer pak bude na programu také ohňostroj. Jeho začátek ovšem ještě není přesně stanoven," dodal Ondřej Skácel.

Hlučín už má vybráno

V Hlučíně sází na to, že vánoční strom nabídnou sami občané. Po spoustu let zde uplatňují jednu metodu. Pokud si člověk chce na svém pozemku pokácet strom, který převýšil určitou výšku, musí žádat o svolení město. To vyhodnotí, zda by takový strom nemohl být použit jako vánoční.

„Jestliže se shodneme na tom, že jde o vhodný strom, nabídneme pokácení na naše náklady," vysvětloval tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech. Majitel na tom ve finále může i ušetřit. Kdyby chtěl, město mu po Vánocích strom pořeže a přiveze domů jako palivové dříví.

Pro letošek už má Hlučín vybráno. Asi pětadvacetiletou jedli věnovali manželé Prokešovi z Bobrovníků. Ke slavnostnímu rozsvěcení dojde podobně jako v Opavě na první adventní neděli. Začátek programu, v jehož rámci místním farář mimo jiné připomene význam adventu, startuje v 16 hodin.

Vítkov stále sází na stejný strom

Ve Vítkově si s vánočním stromem už přibližně dvanáct let nemusí lámat hlavu. Na náměstí se totiž nachází dva smrky. „Jeden z nich je ozdobený celoročně. Před dvěma lety se ozdoby opravovaly. Problém je v tom, že smrk nám stále roste. V současnosti mu je padesát nebo šedesát let. Časem možná bude muset být odstraněn. V takovém případě bychom zde chtěli nasadit nový strom, jenž by v budoucnu plnil stejnou funkci," mínil starosta Vítkova Pavel Smolka. Vánoční strom se bude rozsvěcovat v sobotu 1. prosince.

O den později se rozzáří i dva stromy v Hradci nad Moravicí konkrétně na Městečku před zámkem a také na ulici Podolské. Dojde i na jeho městské části Žimrovice a Jakubčovice. „Čtveřice stromů se v současnosti teprve vybírá," potvrdila hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová.

Petr Dušek