Nasát tu pravou vánoční atmosféru vyráží na adventní trhy do zahraničí stále mnoho lidí. Jedním z nich je například Miroslav Urbančík, který zavítal do Wroclawi.

„Bylo to tam skvělé, trhy měli pro návštěvníky přichystány velmi pěkně. Navštívil jsem také už předvánoční Vídeň ale musím říct, že ve Wroclawi se mi líbilo podstatně více. Zajímavé také je, že ke všemu, co jsem si koupil, jsem bez problému dostal účtenku," podělil se o svůj zážitek z adventních trhů Miroslav Urbančík.

Zájem o jinou polskou destinaci potvrdila pracovnice opavské Cestovní kanceláře (CK) Stefanny Veronika Rybková. „Standardně je mezi lidmi na Opavsku velký zájem o Krakov. Druhým nejoblíbenějším městem je Vídeň. Vyhledávaná je ale i Budapešť. Pokud vyjde čas, mohou se lidé kromě klasické návštěvy trhů třeba i vykoupat v termálech."

Zájezdy bývají autobusové a jednodenní. „Většinou je to zorganizováno tak, že se projde město, navštíví se nějaká zajímavá památka a vše dovrší právě adventní trhy. V kurzu je také čtyřdenní pobyt v Budapešti, po cestě nazpět ještě se zastávkou ve Vídni. Pojali jsme to jako takový relaxační advent v termálech, lidé jej hodně kupují například jako dárek pod stromeček.

Jinak ale mezi klienty stále převládají obavy ze situace ve světě, k místům s větší koncentrací lidí bývají skeptičtí," poznamenala Veronika Rybková.

Velmi oblíbená je také návštěva předvánočních Drážďan, ačkoli tuto destinaci volí jako cílovou spíše obyvatelé z Čech. „Na trhy do Drážďan jezdíme a máme ještě volná místa. Přeci jen je to od nás poměrně daleko," konstatovala pracovnice dolnobenešovské Cestovní kanceláře Kozak tour Šárka Blažejová.

Jako první byla v letošním roce vyprodána adventní Budapešť, spojená, podobně jako v CK Stefanny, s termály. „Zájem byl ale také o Krakov, Wroclav a tradičně o Vídeň. Tam zbývají ještě poslední volná místa. Věkové složení cestujících určit nelze, je to velmi individuální. Jezdí mladí i starší," doplnila Šárka Blažejová.