Budovu opavského družstva Slezská tvorba propaluje letní slunce, ale uvnitř vládne zimní atmosféra. Šedesát zaměstnanců vyrábí vánoční ozdoby, které jsou dodávány do mnoha zemí světa. K největším odběratelům patří USA, Austrálie, Kanada, Německo, Rakousko, Holandsko, Dánsko, Belgie, Finsko, Švédsko, Anglie, Švýcarsko, Itálie, Maďarsko, a Chorvatsko. Zhruba 800 000 kusů baněk už Opavu opustilo a dalších 400 000 na expedici ještě čeká.

Dovolená? Jen sen

„Naše sezona právě vrcholí a zaměstnanci si mohou o dovolené nechat jen zdát. Letošní vedro jim dalo pořádně zabrat a prostory nestačila výrazněji ochladit ani klimatizace,“ přibližuje obtížnou situaci vedoucí výroby vánočních ozdob Jaroslav Veverka. Za letošní baňky získá družstvo kolem jednadvaceti milionů korun. Všechny ozdoby jsou skleněné, ústně foukané a ručně malované. Jejich podoba musí být přizpůsobená.

Američan či Evropan: každý chce něco jiného

„Američané upřednostňují tvary foukané do forem a ozdobené celou škálou pestrých barev, kdežto Evropané dávají přednost klasickým koulím, špicím nebo raketám v barvách spíše pastelových. Mezi nimi neustále vede červená, bílá, zlatá a stříbrná,“ říká Jaroslav Veverka. Ve vánočních ozdobách je Slezská Tvorba ve světě už pevně zavedená a zakázek má stále hodně. Na trh se však stále víc derou Asiaté a zejména Číňané. Už zhruba šest let nabízejí výrobky, které jsou opavským velmi podobné.

„Pro nás to znamená neustále inovovat stávající nabídku vymýšlením tvarů, vzorů i maleb. Musíme hledat novinky, kterými bychom mohli zaujmout naše i zahraniční odběratele. Každý rok dáváme do nabídky kolem čtyř set nových vzorů,“ dodává Jaroslav Veverka. Invaze čínského zboží opavskou Slezskou tvorbu existenčně sice ještě neohrožuje, ale značně jí komplikuje jednání se zákazníky. Další problémy při odbytu vánočních ozdob dělá opavskému výrobci i stále sílící koruna.