Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K varování obyvatel slouží sirény či SMS

V Opavě sází i na sociální sítě, v případě potřeby lze využít i rozhlas a televizi.

27.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Pokud by obyvatelům Opavy a okolních obcí hrozilo nebezpečí, na řadu by přišly výstražné systémy. Ty mají za úkol občany na případný problém upozornit.

Vyžaduje-li to situace, využívá se Jednotný systém varování a vyrozumění, s takzvanými koncovými prvky varování. Ten obsluhuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

„Tvoří jej rotační a elektronické sirény a místní informační systémy, jako třeba obecní rozhlasy. Dále je možno využít rozhlasové a televizní vysílání," uvedl vedoucí oddělení havarijního a krizového řízení Magistrátu města Opavy Roman Otipka.

Kromě toho Opava disponuje třemi mobilními sirénami, které jsou umisťovány na vozidla městské policie a zvuk se šíří do všech stran i nahoru. „Jednu mobilní sirénu má také HZS MSK. Dále se používají výstražné zvukové a rozhlasové zařízení na vozidlech hasičů, a to i těch dobrovolných, městské policie, případně policie České republiky.

Fungují také SMS zprávy prostřednictvím služby InfoKanál, zatím je registrováno pouze 1431 obyvatel. V budoucnu bychom se tomuto chtěli věnovat a udělat kampaň, aby byl o službu větší zájem. Informace k varování sdělujeme také na sociálních sítích a webu města," vyjmenoval Roman Otipka.

V některých případech občany informují přímo příslušníci složek Integrovaného záchranného systému, kteří například obcházejí domy a vyzývají jejich obyvatele k evakuaci. Speciální čidla na únik čpavku jsou umístěny ve Vávrovicích a v Opavě u společnosti Bidvest a na zimním stadionu.

VODNÍ TOKY HLÍDAJÍ ČIDLA

Jsou umístěny na vytipovaných úsecích v celém Česku. Tato hladinová čidla pravidelně měří výšku a průtok, jsou to takzvané hlásné profily. Jejich hodnoty mohou lidé sledovat také na stránkách Povodí Odry a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„Na základě vývoje počasí se dá vysledovat nebezpečí povodní. V případě bleskových povodní se však těmito hodnotami přímo řídit nelze, dají se předpokládat jen na základě výstrah ČHMÚ," sdělil Roman Otipka.

Povodí Odry umístilo hlásné profily na celkem pěti místech. Dva jsou na řece Opavě, a to před městskou částí Vávrovice Držkovice a na Kolofíkově nábřeží, dále na vodním díle Pocheň, na Moravici v Brance u Opavy a na Hvozdnici v Oticích. Dvě čidla vybudovalo přímo město, a sice taktéž na Opavě ve Vávrovicích-Držkovicích a druhé je umístěno na potoce Velká ve Zlatníkách, který protéká také Jaktařem.

„Snímá výšku hladiny a upozorní registrované občany Zlatníků a oddělení havarijního a krizového řízení SMS zprávou. V obcích a městských částech Opavy se využívá obecního rozhlasu, ten Opava bohužel nemá," doplnil Roman Otipka.

Pro krizový stav nebyly sirény v Opavě nikdy využity

V celém Správním obvodu obce s rozšířenou působností Opava je celkem 91 koncových prvků varování, v samotné Opavě a městských částech jich je 25. Jsou to nejen sirény, ale také obecní rozhlasy.

„Jsou umístěny tak, aby měly dostatečnou slyšitelnost varovného i verbálního signálu. Využívají se rotační sirény, do těch se nedá mluvit, a elektronické sirény, do kterých se dá pustit předem nahraná nahrávka a dá se do nich i hovořit," vysvětlil Roman Otipka z Magistrátu města Opavy.

Zkouška sirén je v kompetenci Hasičského záchranného sboru a provádí se zpravidla vždy každou první středu v měsíci ve 12 hodin. Trvá 140 sekund a jde o souvislý nekolísavý tón.

„Zpravidla proto, že pokud by na území trvala nějaká mimořádná událost, zkouška sirén se pak neprovádí, aby se obyvatelé nevylekali, že se opět něco děje. Neprovádí se také při vyhlášení některého z krizových stavů," řekl Roman Otipka.

V OPAVĚ DŘÍVE ANI ŽÁDNÉ SIRÉNY NEBYLY

Opava v minulosti žádnými sirénami nedisponovala. Používaly se pouze ty rotační, umístěné na hasičských zbrojnicích. Prvních 20 sirén bylo ve městě instalováno po povodních v roce 1997 a postupně pak byly dokupovány další.

„V České republice se využívají tři druhy signálu, a to zkouška sirén, požární poplach a všeobecná výstraha, to je varovný signál. K nim jsou vždy přidány i nějaké doplňkové verbální informace," dodal Roman Otipka. Může se jednat například o upozornění na zátopovou vlnu, chemickou nebo radiační havárii a také oznámení o konci poplachu.

Protože ve městě sirény v případě krizových stavů, ani signál pro všeobecnou výstrahu ještě nikdy použity nebyly, mohli tak zatím Opavané slýchávat sirény pouze jednou za měsíc při jejich zkouškách.

Rozlišujeme tři druhy signálu

Zkouška sirén

Je 140 sekund trvající souvislý nekolísavý tón. Na konci zvukového signálu je většinou doprovázen verbální informací „Zkouška sirén, zkouška sirén, právě proběhla zkouška sirén". Pro běžného občana tento signál nic neznamená, jde pouze o zkoušku funkčnosti sirén.

Požární poplach

Trvá 60 sekund a jde o kolísavý tón se signálem „Hoří". Pro běžného občana opět nic neznamená, upozorňuje však členy jednotky sboru dobrovolných hasičů, kteří se pak musí co nejrychleji dostavit do zbrojnice a být schopni vyjet k zásahu.

V dnešní době jsou však hasiči o požáru častěji informováni prostřednictvím SMS, takže siréna houkat nemusí.

Všeobecná výstraha

Tento kolísavý tón s třísekundovými pauzami trvá 140 sekund a na jeho konci je doprovázen sdělením „Všeobecná výstraha, všeobecná výstraha". Za ním pak může následovat přesnější informace, jako „Nebezpečí zátopové vlny", „Chemická havárie" a další.

Tento signál je varovný, dotýká se o běžného občana. Pokud jej někdo uslyší, měl by se co nejrychleji dopravit domů či do veřejné budovy a pustit rádio nebo televizi, kde bude informován o dalším průběhu stavu. Neměl by zbytečně telefonovat, protože telefonní linka už i tak bude přetížena osobami, které pracují na zvládnutí nastalé mimořádné události.

Důležité je především nepropadat panice.

Autor: Veronika Bernardová

27.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení