Vasilij Alexejevič Staško. Tak zní jméno pilota Rudé armády, který měl až doposud na svém náhrobku na vojenském hřbitově v Hlučíně vytesáno „bezejmenný". Poručík Staško zahynul 27. dubna 1945, bylo mu dvaadvacet let. Osudným se mu stal vzdušný souboj nad Klimkovicemi jen tři dny před osvobozením Ostravy.

Pátrání po totožnosti letce nebylo snadné. Zapojil se do něj i amatérský letecký archeolog Jaromír Prokeš z Hlučína. Avšak celou pátrací akci „rozjel" místostarosta Klimkovic Jakub Unucka.

„Chtěl jsem objasnit, kdo je tím bezejmenným poručíkem, jenž je uveden na klimkovickém památníku," uvádí důvody místostarosta. Prvotní indicie mu poskytli pamětníci. Na jejich základě poté ruský konzul Aleš Zedník, který se Jakubu Unuckovi rozhodl pomoci záhadu rozluštit, hledal v historických záznamech.

„Tři týdny jsem pátral v databázích podle indicií, které mi poskytli pamětníci, až jsem jeho jméno našel," popisuje ruský konzul.

Jeho domněnka o jménu pilota se potvrdila vyzdvižením vraku letadla. To bylo provedeno za pomoci muzea letectví městyse Suchdol nad Odrou. Vykopány byly trosky stíhačky Lavočkin La-5 FN a podle výrobního čísla motoru bylo potvrzeno jméno jeho pilota Vasilije Alexejeviče Staška.

Identita vojáka byla známa, kde leží jeho hrob, však nikdo netušil. Pilot Rudé armády byl totiž nejdříve pohřben nedaleko místa havárie, avšak v roce 1946 byly jeho ostatky exhumovány a i s dalšími mrtvými těly vojáků převezeny na neznámé pohřebiště. V té době však už pilot kvůli ukradeným dokladům nebyl identifikován.

.

Místostarosta Jakub Unucka z Klimkovic se starostou Hlučína Pavlem Paschem na ruském hřbitově v Hlučíně, podívat se, kam se budou ostatky Vasila Staška ukládat. foto: archiv města Hlučín

Hlučínský nadšenec pomohl v pátrání

Do pátrání se zapojil hlučínský amatérský archeolog Jaromír Prokeš. „Na webových stránkách sběratelů jsem viděl výzvu Jakuba Unucky o pátrání po sovětském pilotovi sestřeleném nad Klimkovicemi," vysvětluje úvodem.

„Řekl jsem si, že zkusím zapátrat v Hlučíně na hřbitově Rudé armády. Další možností pochování ostatků vojáků z Klimkovic byla i Opava," pokračuje v povídání Jaromír Prokeš. „Prochodil jsem celý hřbitov. Na jeho konci, v řadě, kde jsou pochováni piloti, se nacházel hrob, na němž bylo napsáno bezejmenný," popisuje své pátrání hlučínský archeolog.

O tom, že se však jedná o hrob Vasilije Alexejeviče Staška, stále nebyl žádný důkaz. „Napadla mě myšlenka, že by se mohla porovnat jména padlých důstojníků z pomníku v Klimkovicích se jmény na hlučínském hřbitově," vysvětluje, jak postupoval archeolog amatér ve svém pátrání.

Jména vojáků z Klimkovic jsou vytesána na hrobech v Hlučíně, pouze jedno jméno v řadě chybí. Jeden bezejmenný voják na hlučínské hřbitově jeden bezejmenný voják na klimkovickém pomníku. O tom, že se tedy jedná o místo jeho posledního odpočinku, není pochyb.

Na hrob gardového poručíka, který pocházel z obce Terny v Sumské oblasti na Ukrajině, tak bude konečně vytesáno jeho jméno. Ceremoniál uložení zbytku ostatků, které byly nalezeny při vyzdvižení trosek letadla, se uskuteční za účasti ruského konzula, starostů Hlučína, Klimkovic i Terny a příbuzných zemřelého letce v neděli 26. dubna.

Na obřad by měla přijet i paní Lýdie, která je neteří poručíka Staška. Žije však v západoukrajinském Lvově, kde ji delegace Klimkovic v čele s místostarostou Jakubem Unuckou navštívila. Vesnice Terny je nyní místem, kde zuří rusko-ukrajinský konflikt.

„Uložení dalších ostatků pilota Vasila Staška bude určitě mimořádným okamžikem. Celý příběh s hledáním identity mladého muže, jenž přišel o život jen pár dnů před koncem války, jeho konkrétní osud, osud jeho rodiny, to všechno bude silnou připomínkou, jak hrozná je válka," říká starosta Hlučína Pavel Paschek.