Příprava výstavby protipovodňové hráze ve Vávrovicích začala v roce 2005. Projekt za 78 milionů korun připravovalo Povodí Odry na ochranu Vávrovic až do hodnoty stoletých průtoků. Měly vzniknout hráze kolem pravého břehu Opavy a zvyšovat se měl i most do polských Wiechowic.

Řeka Opava je ve Vávrovicích hraničním tokem, a proto se mělo na stavbě podílet také Polsko. Dalším investorem měl být Moravskoslezský kraj. Veškeré plány však nejspíš zůstanou pouze na papíře.

„Od roku 2005 už proběhlo bezpočet jednání, včetně projednávání výstavby hráze přímo s občany. S vlastníky dotčených nemovitostí jsme se snažili uzavřít příslušné smlouvy, které byly nutné k získání územního rozhodnutí. V mnoha případech neúspěšně.

Je nám líto, že mnozí občané Vávrovic za uplynulých jedenáct let nepochopili, že se jedná o nabídku státu, jak je chránit před velkou vodou," řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Celá příprava byla na počátku letošního roku zastavena. Situace nepotěšila ani vedení Vávrovic. „Mrzí nás to, jedenáct let práce přišlo nazmar. Jsme z toho nešťastni, že nedošlo ke shodě. Nás už teď zachrání jen vybudování Nových Heřminov, na které čekáme. Těžko říci, zda se k projektu ještě někdy vrátíme, teď to aktuální není," vyjádřil se starosta Vávrovic Miroslav Kořistka.

Protipovodňovou hráz už mají třeba na nedalekém Palhanci, kde se osvědčila. Její funkci ocenil Pavel Kubesa, dobrovolný hasič z Palhance. „Pamatujeme si ještě na povodeň v roce 1997, kdy se kvůli stromům provalila hráz tady na Palhanci. Po těchto povodních se muselo přistoupit k vyčistění hráze od stromů, aby se to už nestalo," dodal Pavel Kubesa.

Někteří naopak vybudování hráze za zcela nezbytné nepovažují. Podle hasičů z Vávrovic je totiž otázkou, zda by oblasti skutečně pomohla. „Někteří chtějí stavět hráze, i když domy nemívají zatopené. Mně osobně by hráz nepomohla, mám problém spíš se spodní vodou," vysvětlil jeden z členů jednotky Sboru dobrovolných hasičů Opava-Vávrovice.

Jeho slova potvrdila i Michaela Trojanová ze stejné jednotky. „Hráze by fakticky nepomohly, když jde o spodní vodu," uvedla.