„Je to hrozné, na okrajích cest je plno nepořádku. Technické služby jej stále ignorují. Vítr to roznáší, práší se, lidé to musí dýchat. Totéž bylo s chodníky. Měsíc jsme museli chodit po štěrku, než se Technické služby uráčily štěrk zamést. Sníh už dávno nebyl,” sdělil naší redakci rozhořčeně Neisser.

Proto jsme oslovili provozně technického náměstka Technických služeb Opava, s. r. o., Martina Giráška. Zmíněné vozovky na ulicích Krnovská, Nákladní, Praskova jsou zařazeny v síti pozemních komunikací jako silnice I. třídy. Patří tedy podle Giráškových slov Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

„Vozovka na Nákladní ulici je zařazena jako silnice III. třídy a vlastní ji Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Správu, včetně úklidu na všech vozovkách I., II. a III. třídy, tedy na všech průjezdních úsecích silnic v Opavě, vykonává Správa silnic Moravskoslezského kraje se střediskem v Opavě,“ vysvětlil Girášek.

Jak dále zmínil, Technické služby se starají o chodníky a silnice, které patří městu. „To se týká rovněž čištění vozovek. Veškeré tyto místní komunikace již byly po zimním období uklizeny. V součastné době provádíme úklid místních komunikací města Opavy a městských částí a to jak ručně, tak strojně pomocí chodníkového či silničních samosběrů,“ uvedl Girášek.

Jak dále řekl, kromě běžného úklidu čistí silnice a parkoviště blokově podle harmonogramu po jednotlivých ulicících. „Majitele dopředu upozorňujeme na to, který den a v kterou hodinu se bude právě ta jejich ulice uklízet,” podotkl s tím, že tento detailní harmonogram po jednotlivých ulicích je k nahlédnutí na webových stránkách Technických služeb.

Majitelé aut by tak měli podle něj respektovat dopravní značení a v uvedených hodinách auta přeparkovat, a umožnit tak Technickým službám provést úklid.

Lucie Orbanová

Redakce: Tak hrozné to není

Jsou opavské silnice skutečně tak špinavé, jak tvrdí pan Neisser? Včera dopoledne jsme projeli Opavu, abychom se přesvědčili sami. Od sídla naší redakce v ulici Na Rybníčku jsme redakční fabií projeli Otickou ulici, u městského hřbitova jsme odbočili doprava na Purkyňovu a dále Olomouckou. Z ní jsme se okolo nemocnice dostali na Vančurovu, Krnovskou, Nákladní a Ratibořskou.

Kolem Tesca jsme to otočili a vyrazili zpět. S kolegou jsme se shodli, že to není tak hrozné. Nejvíce štěrku, prachu a papírů jsme viděli na Nákladní a Olomoucké. Nákladní je špinavá už jen z důvodu sousední stavby v areálu bývalého pivovaru a zvýšeného počtu aut, Olomoucká je na tom o něco lépe, v čistění jí brání zaparkovaná auta.

Se čtenářem souhlasíme v tom, že to stoprocentní není nikde, ale náš názor není tak striktní. Více než nečistoty, které u silnic najdete vždy, nás potrápili někteří řidiči – hazardéři, chodci skákající na přechod před kapoty aut a hustý provoz, pro který je na nesvětelných křižovatkách odbočení doleva téměř hrdinstvím.

Zuzana Urbánková, Roman Brhel