Krize ve zdravotnictví byla zažehnaná a lékaři svá pracoviště neopustí. Ředitel Milan Cvek nedělal žádnému z lékařů nebo primářů při návratu do práce problémy. Výpovědi zpátky nevzali čtyři lékaři z neurologie, ortopedie, očního oddělení a ARO, kteří jdou pracovat do jiných zdravotnických zařízení.

„Nevím o tom, že by některý náš lékař šel pracovat do ciziny. Na některé obory potřebujeme lékařské posily, ale nejde o žádný akutní stav,“ konstatuje Milan Cvek.

Jedním z lékařů ve výpovědi byl primář ORL Richard Lenert. „Jsem skutečně rád, že se situace zklidnila a s podepsaným memorandem jsem v rámci možností spokojený. Považuji ho za začátek spolupráce na další reformě našeho zdravotnictví, který zahrne i specializační vzdělávání lékařů. Tento požadavek, který byl součástí kampaně Děkujeme, odcházíme, podepsané memorandum v podstatě neřeší,“ říká primář Lehert.

Zařazení postgraduálního vzdělávání do systému považuje za velmi důležité i další z rebelujících primářů. „Memorandum představuje řešení, ale bohužel z něj toto vzdělávání vypadlo. Řešení bude nutné tak, aby systém mladým nastupujícím lékařům zbytečně nekomplikoval vstup do praxe,“ míní primář porodnicko-gynekologického oddělení Petr Herman.

Šéf organizace Lékařského odborového klubu ve Slezské nemocnici Dalibor Hudec je s vyřešením situace v podstatě spokojený. „Jeho znění však považuji za kompromis, protože hlavní věci, kterými jsou například přesčasy nebo postgraduály, neřeší,“ míní Dalibor Hudec.

Apeluje též na řešení problémů, souvisejících s předraženými léky i technikou, se zakázkami a s dalšími oblastmi možné korupce. Na jejich odstraňování budou podle něj odbory dál pracovat. Slezská nemocnice bude dál pokračovat v získávání nových lékařů formou nabídky stipendia medikům nebo inzeráty v odborných časopisech i na lékařských fakultách.