Vyrazili jsme tedy a pokusili se zjistit, zda je taková kritika oprávněná, či se jedná o pouhou nevědomost a neinformovanost.

Je sedmá hodina večerní a městem brouzdají Mikuláši s čerty a anděli. Je to také čas, kdy se mají vystřídat směny. To nyní musí ale počkat, protože na křižovatce ulic Pekařská a Nákladní dochází k vážné nehodě. Po uklidnění situace už tedy vyrážíme sbírat první zkušenosti s pěší hlídkou.

Již pohled na uniformu je preventivním prvkem před spácháním jakéhokoli přestupku či zločinu. Služba tudíž probíhá klidně, a to i proto, že je stále brzká hodina a lidé jsou ještě povětšinou klidní a střízliví. Zato v autohlídce, ke které jsme se po desáté hodině připojili, se karta mírně obrací.

Dochází k prvním známkám vandalismu na Jánské ulici. Vzápětí jsme svědky vypovězení jednoho notoricky problematického bezdomovce z prostoru Východního nádraží. Další kontroly veřejných prostor probíhají hladce, až do doby, než z vysílačky zazní pokyn k okamžitému zásahu v Kateřinkách.

V jednom z panelových domů se vyskytují podezřelá individua, která tam nebydlí a svým chováním obtěžují obyvatele. V jedenáct hodin dochází k prostřídání, kdy hlídka, až dosud pěší, přechází do autohlídky.

Nastává nejrušnější etapa večera. Ujímají se nás dva z nejzkušenějších strážníků u městské policie. Další rušení nočního klidu probíhá na Nákladní ulici a taktéž je bryskně vyřešeno.

Odstavujeme auto, abychom zkontrolovali ulice v centru. Náhle přichází hlášení o vandalech. Svižným během se tedy dostáváme zpět k autu a rozesmívá nás jeden ze strážníků, který, zrovna když popadáme dech, poznamenává: „Tak to vidíte. To je jedna z nevýhod, když si odstavíte auto“.

I tento zásah je úspěšný a dotyční viníci konfrontováni se zákonem. A tak je to stále dokola. Mnozí Opavané tvrdí, že městská policie je zbytečná a jen otravuje lidi, ale tento názor sdílí pouze do té doby, než nastanou problémy a volají linku 156.

Tomáš Pustka, Marek Strmiska