Obavy z budoucnosti svého zdraví i života, kterých si veřejnost během několika měsíců užila víc než dost, přijetí kompromisní varianty memoranda konečně zažehnalo. Po středeční dohodě lékařských odborů a vlády by rebelující lékaři měli brát své výpovědi zpátky.

Čas k tomu mají jen do 28. února, kterým končí jejich výpovědní lhůta.

„O dohodě a přijetí memoranda jsem se ve středu dozvěděl v Ostravě přímo na schůzce krizového štábu. Jsem rád, že smíření lékařských odborů s vládou nechá krizový scénář v šuplíku. Teď musíme čekat, až lékaři začnou své výpovědi stahovat,“ říká ředitel Slezské nemocnice Milan Cvek se zřetelnou úlevou.

Zmíněný krizový scénář byl z časového hlediska provizorní a pacientům by nepřinesl nic dobrého. Plánované operace by v těchto dnech už byly odsunuté nebo přímo zrušené a do konce února by se na operační stůl dostaly jen vyloženě akutní případy. Členové Lékařského odborového klubu ve Slezské nemocnici chystají ještě schůzky s lékaři i s vedením nemocnice a čekají též na výsledky finálního jednání odborů s krajem.

„Osobně považuji akci Děkujeme, odcházíme za ukončenou a budu iniciovat návrat lékařů na jednotlivá pracoviště. Rozhodně však k tomu nebudu nikoho nutit a vím už o některých z kolegů, kteří odejít skutečně chtějí,“ konstatuje předseda místní organizace Lékařského odborového klubu ve Slezské nemocnici Dalibor Hudec.

Smírné vyřešení uklidňuje i další zdravotnické pracovníky, kteří by museli svá místa – na rozdíl od lékařů – opustit nedobrovolně. Potěšení z dohody neskrývá ani opavský senátor Václav Vlček, který je na půl úvazku stále chirurgem opavské nemocnice.

„Ke Slezské nemocnici mám velmi úzký citový vztah, podložený čtyřiceti lety práce. Osobně jsem proto hovořil i s premiérem Petrem Nečasem a upozornil jsem ho na stav, který by zákonitě nastal, pokud by neustoupila vláda nebo lékaři. Přiznávám, že si sám všechny důsledky takové situace v plném rozsahu ani neumím a raději ani nechci představit. Už proto jsem moc rád, že k dohodě došlo,“ míní senátor Vlček.

„Rozum zvítězil nad emocemi a předpokládám, že lékaři v našich nemocnicích začnou stahovat své výpovědi. Chci o tom v pondělí 21. února jednat se zástupci krajského LOKu,“ dodává k situaci hejtman Jaroslav Palas.