Důvodem je fakt, že třicetistupňové klima trvá již několik dní. Tělo se tudíž stihlo aklimatizovat. „Problém spíše nastává v momentě, kdy je prudká změna teplot. Například kdyby dnes bylo třicet stupňů a zítra patnáct. Tento pokles vnímají právě lidé se srdečními chorobami. Standardně horké počasí jim ale problémy nedělá," vysvětlil tiskový mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda.

V loňském roce na zdejší interně spíše přijímali pacienty, kteří měli zdravotní problémy spojené s alkoholem. Zkrátka v tom počasí neodhadli množství a na sluníčku si toho dopřáli víc, než bylo zdrávo. Letos zatím ale žádný nárůst opilců nezaznamenali. „Vloni jsme konzultovali se zdravotní záchrannou službou, jestli tyto lidi vozit na internu, nebo rovnou na záchytku," vysvětlil jeden z možných důvodů Svoboda.

Lesníci varují: do lesa nechoďte ani s cigaretou

Tropické počasí, a především pak enormní sucho, které momentálně vládne v celém regionu, vede Lesy České republiky k tomu, že v těchto dnech vydaly oficiální veřejnou výzvu upozorňující na nebezpečí manipulace s jakýmkoli ohněm v blízkosti lesů. V samotných lesích je zákaz rozdělávání otevřeného ohně samozřejmostí a může se tak činit minimálně až padesát metrů od jeho okraje.

Už málokdo však ví, že se v lese nesmí ani kouřit. Právě odhozené nedopalky patří mezi nejčastější příčiny vzniku požárů. Lesy České republiky tak vyzývají všechny návštěvníky lesa, aby byli zejména v těchto dnech obezřetní a ohleduplní a vyhýbali se v podobných místech jakékoli manipulaci s ohněm. Tuto informaci zveřenily také některé obce na svých webech.