Jednak se trhy přesunou na Horní náměstí, ale nejzásadnější novinkou je výrazné zkrácení trhů. Opavské velikonoční trhy se totiž rozloží do pouhých tří dnů. „V minulosti trvaly velikonoční trhy dva týdny. Bylo však nákladné po celou dobu zajišťovat program a pro organizátora nebyly trhy příliš výdělečné. Čtrnáctidenní délka trhů je velmi neobvyklá a ve většině měst je mnohem kratší. Také prodejci a řemeslníci namítali, že čtrnáct dnů je velmi dlouhá doba. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli trhy zkrátit,“ vysvětluje pořadatelka kulturních akcí opavského magistrátu Monika Štěpánková.

Tento rok považuje radnice za zkušební. "Jestli se bude letošní model opakovat v dalších letech, to se uvidí. Také bude záležet na financích, protože trhy financuje pouze město,“ pokračovala kulturní referentka.

Zatímco minulé ročníky organizoval Martin Žižlavský, nyní se jarmark vrací pod křídla města, připraví jej Opavská kulturní organizace. „Panu Žižlavskému skončila smlouva na pořádání velikonočních a vánočních trhů, což dalo městu možnost uvažovat o změně podoby trhů,“ konstatovala Monika Štěpánková.

K TÉMATU

Takový bude program

A jaký nabídnou program? V pátek v 16 hodin vystoupí folkrockové uskupení z Valašského Meziříčí Lucie Rédlová & Garde. Od 18 hodin bude pódium patřit opavské Expedici Apalucha. V sobotu zazní v 10 a ve 14 hodin populární písně v podání žáků ZUŠ Opava a na náměstí přijde velikonoční zajíček. V době od 10 do 12 a od 13 do 16 bude ve Slezance probíhat malování kraslic, pletení pomlázek, výroba malých Mařenek a osení v režii Střediska volného času (SVČ). Od 15 hodin se mohou příchozí těšit na divadelní soubor Štěkátko SVČ a jejich hru Z pohádky do pohádky.

Od 17 hodin bude náměstím znít world music s moravskými kořeny, zahraje Tomáš Kočko a Orchestr. Nedělní program zahájí v 10 hodin Slezská kapela. Od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin bude opět ve Slezance fungovat tvořivá dílna. V 15 hodin se návštěvníci dočkají vynášení Mařeny, nejprve v podobě zvykoslovného pořadu s cimbálovkou a folklorními soubory, v 16.30 se pak vydá průvod, vynášející Mařenu a Mařaka z Horního náměstí k řece Opavě.

Hned po velikonočních trzích dostávaly v Opavě prostor trhy farmářské. Tady se žádná změna nekoná a vše zůstává při starém. Farmářské a řemeslné trhy budou opět plnit Dolní náměstí vždy ve středu, pátek a sobotu. Vůbec poprvé otevřou drobní pěstitelé a regionální prodejci své stánky v pátek 31. března, trhy poběží až do soboty 4. listopadu. Řemeslné trhy opět organizuje Martin Žižlavský.