„Jedná se o zpracovávání a likvidování tří set tun televizních, počítačových monitorů," upřesňuje ředitel Chráněné dílny ve Velkých Hošticích Tomáš Schaffartzik.

Zbylých sedm set tun už nebylo v možnostech dílny zpracovat, o zakázku se tak podělila s jinou společností, která funguje v Čechách. „Na zpracování takového množství odpadu pravděpodobně budeme muset přibrat nové zaměstnance," dodává ředitel.

Charita tuto chráněnou dílnu provozuje už více než třináct let. V poslední době však práce ubývalo. „Za tuto zakázku jsme velmi rádi, neboť od roku 2012 nám každoročně objem zpracovávaného materiálu poklesl asi o čtyřicet tun.

Nyní nám však sem vozí dva nebo tři kamiony měsíčně, což znamená dvacet respektive třicet tun elektoodpadu", dodává Schaffartzik.

Firma Asekol, která zakázku chráněné dílně zadala, organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Ty potom zaměstnanci bezpečně likvidují. „Pracují u nás jak zdravotně, tak tělesně postižení, záleží spíš na tom, co člověk zvládne a co je v jeho silách," říká Tomáš Schaffartzik o pracovnících.

Ředitel Chráněné dílny ve Velkých Hošticích Tomáš Schaffartzik je za zakázku pro společnost Asekol velmi rád.

Ředitel Chráněné dílny ve Velkých Hošticích Tomáš Schaffartzik. foto: Deník/Petr Dušek

Směny zaměstnancům začínají vždy o šesté hodině ranní a mají buď čtyř nebo šestihodinovou pracovní směnu. „Rozebírat televize a další podobnou elektroniku pro mě osobně nebyl problém. Poměrně rychle jsem to dostal do rukou a naučil se to. Nebylo to nic složitého," poznamenal osmadvacetiletý zaměstnanec dílny Jiří Jaroš, který je přímo z Velkých Hoštic.

Do soutěže o zpracování elektroodpadu se přihlásilo celkem dvaadvacet dílen, firem a společností z celé České republiky, ale velkohoštická dílna nejlépe splnila zadaná kritéria výběrového řízení.

„Byl brán ohled samozřejmě na cenu a na množství odpadu, které jsme schopni efektivně zrecyklovat. Jednou z podmínek byla i právní forma společnosti. Ve výběrovém řízení tedy hrálo v náš prospěch, že jsme nezisknou organizací zaměstnávající handicapované občany," dodává ředitel Tomáš Schaffartzik.