„Červená je sice poznávacím znakem hasičů, ale naše zbrojnice se nachází v památkové oblasti, a tak jsme zvolili šedou a hnědou," vysvětlil vedoucí Dobrovolných hasičů Velké Hoštice Jan Mikolajský.

Na novou adresu si však nebudou místní hasiči zvykat dlouho, protože zbrojnice se nachází jen zhruba sto metrů od té staré. Hasiči z Velkých Hoštic mají renomé po celém okrese především díky skvělým výsledkům v požárním sportu, kde pravidelně sbírali úspěchy a trofeje, které však momentálně ani nemají kam uložit.

„Asi bychom potřebovali vyčlenit speciální místnost jen na poháry, které jsme vyhráli. Takové menší muzeum. Během rekonstrukce jsme všechny ceny museli schovat, a teď budeme přemýšlet, kam je umístíme," dodává Jan Mikolajský.

Na úspěších sboru má svůj podíl také Kamil Nevřela, který se věnuje především opravám požární techniky, a místní dobráci z jeho pomoci těží. Minulý rok se SDH Velké Hoštice extraligy 
v požárním útoku nezúčastnili, letos se však chtějí opět vrátit do boje o co nejlepší umístění a pohár také pořádat.

„Je to pro nás skutečný zápřah, protože to pro takových šedesát lidí znamená opravdu makat celý den. Už jsme také při této příležitosti pořádali karneval pro týmy z Čech a Moravy," vzpomíná vedoucí hasičů Jan Mikolajský.

Letošní ročník extraligy zavítá do Velkých Hoštic v sobotu 23. července.

Petr Večeřa