Sobota patřila ve Velkých Hošticích koním. Po celý den tady probíhal už jubilejní desátý ročník Chovatelského dne.

Program zahájila v deset hodin dopoledne v pořadí čtrnáctá národní výstava plemene Český sportovní pony.

Následovalo oblíbené křtění hříbat, které si nenechaly ujít zástupy přihlížejících. Všech sedm hříbat, která zároveň dostala také svá jména, měla i vlastní kmotry.

MÍSTO SVĚCENÉ VODY SE KŘTILO SEKTEM

Ti odzátkováním sektu a následným „pokropením" mláďata symbolicky pokřtili. K některým jménům se vázaly dokonce i příběhy.

Chovatelský den ve Velkých Hošticích. Zdroj: František Géla

„Byli jsme se ženou zrovna na koncertu Pavola Habery, když jsem dostal zprávu, že jedna z našich klisen začala rodit. V okamžiku, kdy jsem se toto dozvěděl, právě hrála skladba Severanka. Narozené mládě mělo dostat jméno začínající na písmeno „s", a tak vám ani nemusím říkat, jak se hříbě nakonec jmenuje," prozradil se smíchem organizátor akce a zároveň jeden ze zakladatelů místního Hřebčína HF Aleš Fiala. Kmotrem Severanky se nakonec stala jeho manželka.

Poté se uskutečnil rej kočárů obcí. Do jednoho z nich nasedl také Aleš Fiala spolu s knězem Radovanem Hradilem z velkohoštické farnosti, aby vyjeli směrem k místnímu hřbitovu. Tam položili věnec na hrob Aloise Fialy, Alešova otce.

Mezitím se řady hostů přesunuly k přilehlé louce, na které vše směřovalo k začátku sedmého ročníku Memoriálu Lojzy Fialy ve vozatajských soutěžích. Závodilo se ve třech kategoriích, a sice dvojspřeží, jednospřeží a vozatajská soutěž dětí. Nejeden přihlížející se podivoval nad přesností, s jakou musel vůz brankami projet.

Chovatelský den ve Velkých Hošticích. Zdroj: František Géla

„Vozatajské závody vidím poprvé, přijel jsem se sem podívat celkem náhodou. Musím říct, že jsem překvapený, jak blízko jsou překážky u sebe. Dobře do nich najet a projet jimi, aniž by nějaká spadla, musí být asi obtížné a klobouk dolů před závodníky," poznamenal jeden z diváků, Martin Malý z Ostravy.

Většina závodníků měla v pomyslném hledišti své fanoušky, kteří je povzbuzovali potleskem či různými pokřiky. Závodu dvojspřeží se zúčastnil také sám Aleš Fiala.

Poslední soutěžní disciplínou Chovatelského dne byla soutěž v těžkém tahu, která se letos uskutečnila již podruhé. Později pak ještě proběhlo losování tomboly a celý program zakončilo hudební vystoupení kapely Standabanda.

„Dozvěděla jsem se o dnešní akci z novin, a protože mě zaujala, tak jsem se přijela i se známou podívat. Koně jsou krásná zvířata a dnes jsem se o tom také znovu přesvědčila. Nejvíce se mi líbil křest hříbat. To, že na ně budou stříkat sekt, jsem opravdu netušila a byla jsem překvapena," sdělila jedna z účastnic sobotního programu, Bronislava Chřibková z Opavy.

K TÉMATU

Zlatá stuha za Vesnici roku Moravskoslezského kraje byla předána Velkým Hošticím V areálu zámku ve Velkých Hošticích proběhlo slavnostní předávání ocenění soutěže Vesnice roku. Obec se totiž letos v květnu stala Vesnicí roku 2016 Moravskoslezského kraje.

„Odpolední předávání Zlaté stuhy za nejlepší vesnici tohoto roku v Moravskoslezském kraji proběhlo, řekl bych, podle plánu a ke spokojenosti všech. Akce se zúčastnilo mnoho našich občanů i těch „přespolních", přijeli se podívat také starostové z okolních vesnic.

Lidé seděli a povídali si až do večerních hodin, myslím, že to bylo velmi pohodové a všichni si to moc užili," uvedl místostarosta Velkých Hoštic Josef Teuer. Společně s dvanácti dalšími obcemi tak Velké Hoštice postoupily do celostátního finále, jehož vítěze a držitele titulu Vesnice roku 2016 vyhlásí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Jarmarku venkova v Luhačovicích 17. září.

„Určitě nezakrníme a budeme se nějakým způsobem ještě dále připravovat i na toto finále, abychom se umístili co nejlépe," doplnil Josef Teuer.

Jeden ze zakladatelů Hřebčína HF Aleš Fiala v rozhovoru pro Deník řekl:

Letošní ročník byl asi jeden z nejlepších

/ROZHOVOR/ Aleš Fiala založil Hřebčín HF spolu se svým společníkem Stanislavem Hošákem v roce 1993, kdy zakoupili první chovnou klisnu. Nápad k pořádání Chovatelského dne se mu v hlavě zrodil před deseti lety.

Jak byste zhodnotil letošní ročník Chovatelského dne, předčil ty předcházející?

Zhodnotil bych jej velmi pozitivně a podle mě se letos jednalo o jeden z nejpovedenějších a nejlepších ročníků. Velká účast a zájem lidí byl už o první bod programu, tedy o výstavu sportovního pony.

Podle ohlasů z minulých ročníků i podle toho, kolik lidí si do Velkých Hoštic našlo cestu letos, jde o velmi oblíbenou akci.

Myslím si, že ano. Troufám si odhadnout, že dohromady za celý den je tedy kolem patnácti set až dvou tisíc návštěvníků, což je krásné číslo a jsem za něj velmi rád. Zhruba stejný počet lidí a možná i trochu více jsme měli letos, takže opět velká spokojenost.

Kde se vlastně vzal ten nápad, který dal této akci vznik?

S myšlenkou na vytvoření Chovatelského dne jsem přišel před deseti lety já. Protože jsme již měli dost hříbat, bylo potřeba je ukázat a předvést lidem. Zpočátku to byl jen samotný křest a později se akce začala postupně rozšiřovat o další body programu.

Jak dlouho Vám příprava areálu na Chovatelský den trvá?

Asi čtrnáct dní. Teď zrovna máme v rodině takové těžké období, tak to bylo poměrně náročné. Na chuť si zde přijde opravdu každý. Jsou tady i nějaké atrakce pro děti a doprovodný program. Každým rokem se snažíme akci něčím oživit. Prioritou ale jsou a zůstanou koně. Na nich to celé stojí a mělo by to být především o nich.

Vy sám závodíte ve vozatajských soutěžích ve dvouspřeží pony. Jaké akce vás v nejbližší době čekají?

Chystám se do Humpolce na závod s názvem Zlatá podkova. Na té nejvyšší české úrovni soutěžím přibližně třetím rokem a chtěl bych se dostat ještě výš. Takovým mým osobním snem je účastnit se evropských závodů na mezinárodní úrovni.

Veronika Bernardová