Ani horké a dusné počasí neodradilo stovky návštěvníků od již devátého ročníku Chovatelského dne.

Program zahájila národní výstava plemen Český sportovní pony, po které následovalo křtění hříbat. Pro každého koně bylo připraveno jedno šampaňské a zkrátka nepřišli ani organizátoři, kteří každý křest oslavili drobným přípitkem a přáním, aby i tato hříbata mohla případně navázat na své úspěšné předchůdce,kteří jsou zapsáni v prestižní plemenné knize.

Změna programu kvůli horku

Program se až na jedinou změnu nelišil od loňského ročníku. „Nedělali jsme žádné zásadní změny, všechno zůstalo při starém. Jediné, co jsme museli učinit kvůli horku, které nepřeje nejen lidem, ale také koním, je zkrácení závodů a výstavy.

Pro koně je to dnes velmi namáhavé," prozradil menší komplikace organizátor akce Aleš Fiala, který je synem zakladatele hřebčína Aloise Fialy.

Také letos vozatajové při své projížďce navštívili hrob Aloise Fialy. Od 17 hodin pak byla pro diváky připravena ukázka takzvaného těžkého tahu, který měl v rámci Chovatelského dne ve Velkých Hošticích premiéru.

„Doufáme, že tohle lidi zaujme a příští rok ho tady budeme mít znovu. Myslím si, že je to skvělá příležitost tuto disciplínu veřejnosti představit, a jsem rád, že naše pozvání přijal Jan Blizňák, který je mistrem této disciplíny," řekl Aleš Fiala.

Očekávali až dva tisíce lidí

Po novince v programu už dostali koně zasloužené volno a na řadu přišla tombola a příprava na koncert dvou kapel. Od 19.30 vystoupil Prajzský výběr a po hodině a půl je vystřídala kapela Úspěch a Praskání Rosti Petříka.

„Na kapely se těšíme opravdu hodně, k tomu dobré pití a kamarádi, co víc si může člověk přát. Já jsem ale přijela hlavně kvůli koním, které miluju, a tuhle akci si nenechám ujít, když mohu, tak přijedu," slibovala s úsměvem Eva Drobná z Hlučína.

Že se jedná opravdu o velkou akci potvrzují také velká přání organizátorů. „Věříme tomu, že dosáhneme dvou tisíc návštěvníků. Velká vedra v dnešních dnech sice lákají víc k vodě, ale s postupem času tady lidí vždy přibývá, až je tady nakonec opravdu nával.

Však se přesvědčte sami," vyzývá Fiala, který už v hlavě nosí plán na jubilejní desátý ročník celé akce.

Petr Večeřa