Areál v Pekliskách se začal plnit muži a ženami v dobových uniformách už v dopoledních hodinách. S přibývajícím časem do něho začali přicházet také civilisté, jejichž počet se rychle navyšoval. Samotná bitva, která probíhala na poli nedaleko areálu, přilákala stovky diváků.

„Je to neskutečné. Člověk má pocit jako by byl samotným účastníkem bojů. Dostat do provozu tolik historické techniky a vytvořit tak důvěryhodnou podobu bitvy muselo dát organizátorům určitě hodně práce," hodnotí rekonstrukci boje o osvobození Jiří Motyčka, který se přijel podívat na akci až z Vysočiny.

Kromě řady místních obyvatel přijeli do Velkých Hoštic také návštěvníci z Polska. „Můj manžel je velkým fanouškem vojenské techniky. Většinou objíždíme akce konané v blízkosti našeho okolí. Tentokrát jsme se rozhodli vyjet ven. Tohoto rozhodnutí rozhodně nelitujeme, bitva byla připravena skvěle. Líbila se i našemu synovi," mluví o svých dojmech z akce Vendula Kowalska.

Hlavní bod programu začal úderem druhé hodiny odpolední. Netrpělivě čekali na střetnutí dvou znepřátelených vojenských jednotek jak diváci, tak pořadatelé a přímí účastníci bojové rekonstrukce. Vše odstartovala nacistická kulometná salva. Ta donutila ruskou stranu k protiútoku.

I když bylo už předem jasné, jak vše dopadne, všichni účastníci rekonstrukce bojovali až do posledních sil. Ve svých rolích působili velmi autenticky. Pořadatelům se tak podařilo skloubit atmosféru dob dávno minulých se současností.

Rekonstrukce bojové akce trvala něco přes půl hodiny. Během ní se podařilo ruské straně dobýt německé opevnění, a znova tak osvobodit Velké Hoštice.

„Akci hodnotím velice pozitivně. Zapojilo se do ní mnoho osob a spolků. Celý měsíc jsme tuto rekonstrukci svědomitě připravovali a za půl hodinu bylo prakticky po všem. Ale ten zážitek je k nezaplacení. I díky lidem, kteří projevili o tuto historickou událost zájem a přišli se podívat a podpořit nás," vypovídá o přípravách a průběhu celé akce její hlavní organizátor a předseda Spolku vojenské historie v Hlučíně David Pluschke.

O návštěvníky bylo postaráno i po skončení bojů. Přítomní si mohli zblízka prohlédnout četnou vojenskou techniku. Bohatý večerní program nabídl živou hudební produkci a nebe bylo ještě jednou rozzářeno. Tentokrát už jenom ohňostrojem.

David Pluschke: O vojenskou historii je mezi lidmi stále velký zájem

Rekonstrukce bitvy, která proběhla o víkendu ve Velkých Hošticích, přitáhla mnoho diváků. Její průběh a organizaci přiblížil v rozhovoru její hlavní organizátor David Pluschke.

Jak probíhala organizace této akce?

Nebylo to nic jednoduchého. Bylo třeba různých povolení ohledně použití pozemků a pyrotechniky. Museli jsme oslovit hasiče, kteří měli nad akcí stálý dohled. Dalším důležitým faktorem, aby mohla rekonstrukce vůbec proběhnout, bylo zajištění dobrovolníků z různých spolků, podobných tomu našemu. Tentokrát se jich účastnilo něco okolo deseti.

Zabrala vám příprava mnoho času?

Samotná příprava trvala něco okolo dvou měsíců. Ty přípravy byly opravdu náročné. Je až neuvěřitelné, že hlavní akce pak proběhne během půlhodiny a je konec. Ale stojí to za to. Finančně nás vyšla tato rekonstrukce na sto tisíc korun. Nejvíce nás podpořila obec Velké Hoštice. Hodně nám pak pomohli místní podnikatelé a živnostníci, kteří se na sponzoringu podíleli také.

Dnes bylo k vidění mnoho vojenské techniky. Můžete některé ze strojů specifikovat?

K vidění byl například OT-810, obrněný transportér, který využíváme při našich ukázkách pravidelně. Podařilo se nám letos zajistit i ruský Tank T-34. Ten byl samozřejmě dominantou dnešní ukázky. Údržba staré vojenské techniky je velmi náročnou záležitostí jak finančně, tak časově. I proto jsme velmi rádi, že se nám jí podařilo zajistit tolik a v tak dobrém stavu.

Mají lidé o vojenskou historii zájem?

Já si myslím, že poměrně velký. Ukázky vlastně děláme co druhý rok. I přesto se vždy sejde velké množství lidí. Místní obyvatelé se na tyto akce velice těší a často mi kladou dotazy, kdy zase proběhne další. Tento rok to pro nás byla třetí živá ukázka. Oproti předchozím proběhla na autentickém místě, kde boje opravdu probíhaly.

Co plánujete do budoucna?

Abych byl upřímný, tak musím říct, že se mi všechny sny ohledně rekonstrukcí válečných bitev splnily. Ale co se týče vojenské techniky, tak bychom rádi pro nějaký boj zajistili německý tank Panther.

David Beinhauer