Vzniknout má do pěti let v areálu Dukelských kasáren, které téměř celé získalo od armády město.

Opava College, jak zní název, je bezesporu velkolepý a nejambicióznější projekt v tomto městě. Jaký však bude jeho další osud, nelze s určitostí říci.

Duchovní otec a iniciátor této druhé vysoké školy v Opavě, matematik Dalibor Fronček, který nyní působí jako vysokoškolský pedagog v Americe, v realizaci věří. Také však říká, že vše je závislé na penězích.

Při veřejné prezentaci projektu a architektonické studie minulý čtvrtek v aule Slezské univerzity na otázku, kde vezme tolik peněz, Fronček odpověděl: „Jsem přesvědčen, že v České republice jsou dost bohatí lidé, kteří jsou o úloze vzdělání přesvědčeni. Jména však po mně nechtějte.“

Zda nová vysoká škola bude privátní nebo veřejnoprávní, není dosud jasné. Jisté ale je, že počítá s 1 200 až 1 500 studenty a stovkou pedagogů. Většina přednášek bude v angličtině, studenti budou povinně jeden semestr pobývat v zahraničí.

A ještě něco: Fronček a jeho formující se tým, v němž mimo jiné nechybí ředitelka Okresní kulturní organizace Irena Šindlerová, hovoří o rezidenčním typu studia, kdy studenti a kantoři budou bydlet v tomto kampusu spolu.

(Podrobné informace o celém záměru přineseme tento týden v Opavském a hlučínském Deníku.)