Větší nárůst počtu lidí, kteří se stěhují z města na vesnice, nebyl na Opavsku v poslední době zaznamenán. Vyplynulo to z našeho průzkumu, kdy jsme několika starostům obcí na Opavsku položili několik otázek týkajících se této tematiky.

„Naše obec nevlastní žádné pozemky ani bytovky,“ konstatoval starosta Rohova Daniel Procházka. „Ale nedávno projevili zájem o pobyt u nás tři čtyři zájemci,“ pokračoval Daniel Procházka s tím, že jako obec toho nemohou svým novým potenciálním obyvatelům mnoho nabídnout.

Rovněž v Kozmicích nenaleznete vlastní obecní pozemky. „Máme však plán, kdy u nás bude možnost nějaké tyto pozemky zakoupit,“ podotkl Petr Kozák, starosta Kozmic. „Spíše než nárůst stěhování lidí z města k nám do obce, jsme v poslední době zaznamenali několik požadavků o zdejší stavební místa,“ dodal Petr Kozák.

Lidí, kteří by se stěhovali z města do Brumovic na Opavsku, také mnoho není. „V tomto ohledu jsme celkem v normě. Nijak zvlášť nevybočujeme,“ reagoval starosta Brumovic František Kuča. „Vlastníme obecní pozemky, na kterých je celkem deset stavebních míst. Všechny jsou zasíťované a schválené k prodeji. Dokonce už máme dva vážné uchazeče o tuto zónu,“ dodal starosta. Za stavební parcely v Brumovicích zaplatíte tři sta korun za metr čtvereční.

„Převážně se zajímají o pobyt v naší obci mladé rodiny s dětmi,“ konstatoval starosta Sudic Petr Halfar a dodal: „Není to značný nárůst, ale určitý hlad po rodinném domku v Sudicích tady je.“ Obecní pozemky Sudice vlastní. „Zatím tam však nejsou nataženy inženýrské sítě. Snad v budoucnu na ně získáme dotace,“ odpověděl Petr Halfar. Velký zájem o stavební parcely zaznamenal starosta Ludgeřovic Daniel Havlík.

„Ludgeřovice svou polohou blízko Ostravy a snadnou dostupností jsou velmi lukrativní oblastí pro potenciální uchazeče,“ podotkl. Ludgeřovice nedávno získaly obecní pozemky od Pozemkového fondu ČR. V současnosti se řeší jejich zasíťování a rozparcelování. „Takže pokud to mohu shrnout, k okamžitému prodeji nyní obec parcely nemá. Avšak v blízké budoucnosti jich bude poměrně dostatek,“ potvrdil Havlík s tím, že prioritou obce je získat nové občany, nikoliv na těchto pozemcích vydělat. Obec Štěpánkovice prodává své pozemky určené k výstavbě rodinných domků za cenu tři sta korun za metr čtvereční. A je o stavení parcely ve Štěpánkovicích zájem? „Ano, je,“ odpověděl starosta Štěpánkovic Bernard Halfar. Také v Bolaticích se rozrůstá nabídka bydlení. Letos bude na ulici Květinové dostavěno osm řadových domů. V příštím roce by zde mělo vzniknout šedesát bytů nové generace.

(vj)

O zelené bydlení v Opavě je velký zájem

Snaha o vybudování takzvaného zeleného bydlení v Opavě se táhne již léta. A stále se na Žižkově ulici poblíž víceúčelové haly, kde by měla být tato výstavba uskutečněna, nic neděje.

Projekt měla původně realizovat firma SALBY CZ s. r. o., která měla s městem podepsat smlouvu už v roce 2001. Protože ale pozemky neobhospodařovala domluveným způsobem, zastupitelstvo města v roce 2005 schválilo odstoupení od smlouvy. V současné době je developerem tohoto projektu firma Eube. I ta se potýkala s mnoha komplikacemi. Podle vyjádření technického ředitele této firmy Jana Zámostného v současné době probíhá komplikované územní řízení.

„Odhaduji, že v tomto roce bude reálné dosáhnout územního a stavebního rozhodnutí,“ uvedl. To by mohla být dobrá zpráva pro všechny zájemce o toto bydlení. „O této výstavbě už se uvažuje delší dobu,“ sdělil před časem majitel 1. opavské realitky Ondřej Veselý. Ta by posléze měla potenciálním zájemcům byty prodávat spolu s realitní kanceláří Finrepo s. r. o. Zájem ze strany obyvatel o toto bydlení by podle Ondřeje Veselého byl veliký.

(mn)