Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věra Palková: Navrhujeme vznik jedné střední školy

Vítkov, Kraj - Záměr krajských úředníků sloučit vítkovské gymnázium s učilištěm v Podhradí, o němž jsme vás v našem Opavském a hlučínském deníku informovali minulé úterý, vyvolal řadu ohlasů a reakcí.

10.3.2010
SDÍLEJ:

Věra PalkováFoto: Archiv

Petici za zachování osmiletého studia na Gymnáziu Vítkov podepsaly zhruba dva tisíce lidí. Nyní vám k celému problému přinášíme slíbené odpovědi náměstkyně hejtmana Věry Palkové.

Níže si rovněž můžete přečíst stanovisko Střední školy, Vítkov-Podhradí.

V jaké fázi je rozhodovací proces o možném sloučení vítkovského gymnázia s učilištěm v Podhradí? Již je to jisté? Kdy o tom bude rada či zastupitelstvo kraje jednat? Rádi bychom pak měli k dispozici, jak kdo ze zastupitelů hlasoval.

V tomto ohledu se situace nezměnila a stále platí, že záměr týkající se středních škol zřizovaných Moravskoslezským krajem ve Vítkově je v přípravné fázi. Realizace záměru je plánována v krátkodobém až střednědobém výhledu.

Navrhujeme vznik jednoho subjektu, tedy jedné střední školy, jejíž součástí bude gymnázium a střední odborná škola se vzdělávací nabídkou, která bude odpovídat požadavkům trhu práce a potřebám regionu. Neodmyslitelnou součástí záměru zřizovatele je komunikace se všemi dotčenými partnery především s řediteli i učiteli obou středních škol a s vedením města Vítkov.

Termín projednávání v orgánech kraje (rada a zastupitelstvo) je velmi předčasné stanovovat. Musí mu předcházet výše uvedená jednání se všemi partnery.

Proč sloučení s učilištěm? Proč ne například se sousední základní školou?

Moravskoslezský kraj je zřizovatelem dvou středních škol ve Vítkově, a to organizací Gymnázium, Vítkov, Komenského 145, příspěvková organizace a Střední škola, Vítkov-Podhradí, příspěvková organizace, a dále mj. zřizuje organizaci Základní škola, Vítkov, nám. J. Zajíce 1, příspěvková organizace. Ostatní základní školy zřizuje obec a Moravskoslezský kraj nemá žádné kompetence k rozhodování o jejich sloučení.

Kolik krajský úřad na vítkovské gymnázium ročně doplácí?

Gymnáziu Vítkov jsou, stejně jako ostatním školám, poskytovány finanční prostředky na přímé náklady ( tj. platy) dle normativů a podle počtu žáků. Od roku 2006 je navíc přispíváno z prostředků Moravskoslezského kraje mimonormativně více než 500 tisíc korun ročně. Dále jsou z prostředků Moravskoslezského kraje poskytovány prostředky na provoz .

Kolik peněz se možným sloučením gymnázia a učiliště ušetří?

V případě sloučení škol budou i nadále prostředky ze státního rozpočtu poskytovány v oblasti přímých výdajů na základě počtu žáků dle normativů.

Berete ohled na petici na obranu gymnázia, kterou podepsala tisícovka lidí? Berete při rozhodování v úvahu fakt, že sloučení obou škol může mít sociální dopady na tento chudý region? O nemocnici již Vítkov přišel.

Při řešení tak závažných otázek, jakým slučování škol bezesporu je, bereme vždy v úvahu veškeré okolnosti, které se problému týkají, tedy nejen petice. Situaci řešíme z pohledu širších vazeb, i z pohledu perspektivy demografického vývoje. Věřím, že je našim společným zájmem reagovat v oblasti školství na stávající situaci racionálně a vyřešit ji co nejlépe bez emocí, osočování či vyhrocování.

Zuzana Urbánková

Čtenář má slovo: Budoucnost středních škol ve Vítkově

Snem každého učitele je učit třídu nadaných a vnímavých žáků, kteří mají zájem o vzdělávání a respektují osobnost učitele. Přáním každého ředitele je mít naplněné třídy a dostatek finančních prostředků na mzdy i provoz školního zařízení.

Vzhledem k tomu, že tomu tak není, uvažuje Odbor školství, mládeže a sportu Moravskoslezského kraje o sloučení vítkovských středních škol v jeden školský subjekt.

Jsou dva základní důvody, které mají rozhodující vliv na rozvoj středních škol našeho regionu. Klesající počet absolventů devátých tříd a finanční krize, jež nutně vede k úsporám ve školství. Střední škola, Vítkov-Podhradí, příspěvková organizace, prodělala od svého založení v roce 1964 řadu změn, nejvýznamnější byla přeměna učiliště, které vychovávalo automobilové odborníky pro celý kraj na školu, jež se zaměřila na výuku oborů ve službách pro potřeby regionu.

K tomu, aby škola mohla dále fungovat, muselo vedení školy v minulých letech přistoupit na řadu nepopulárních opatření v ekonomické oblasti, desítky pracovníků musely školu opustit. Výsledkem je však to, že po stránce hospodářské má škola zajištěny mzdové i provozní finanční prostředky na další školní rok, mzdy pedagogických pracovníků v loňském roce byly nadprůměrné.

Budova školy se během několika let změnila k nepoznání, třídy jsou nově vybaveny nábytkem, byla provedena rekonstrukce podlah i osvětlení, na estetizaci prostředí chodeb školy i tříd se podíleli učitelé se svými žáky. Přesvědčit se můžete na našich nových webových stránkách (www.ssvitkov-podhradi.cz) a nebo při návštěvě školy.

Škola má nově vybaveny tři počítačové učebny a celkový počet PC je 102, z toho 19 notebooků. Učitelé při výuce využívají výpočetní techniku, dataprojektory, interaktivní tabuli, vizualizér. Nově byla vybavena posilovna v domově mládeže, žáci i zaměstnanci mohou využívat obnovenou saunu.

Významné jsou i úspěchy žáků naší školy v celostátních soutěžích, jen namátkou můžeme připomenout úspěchy učebního oboru kadeřník, naši soutěžící v posledních letech vždy přivezli z mistrovství republiky Harmonie Brno medailové umístění. A tak bychom mohli pokračovat.

Pedagogové školy jsou také zapojeni do řady projektů, jejich realizace by měla pro školu přinést další finanční prostředky. Je třeba ocenit práci učitelů teoretického vyučování i učitelů odborného výcviku naší školy, protože práce s žáky, jež navštěvují školu na Podhradí, není jednoduchá.

Je mezi nimi řada problémových žáků a děti pocházejí často ze slabších ekonomických rodin. Je ale někdy smutné, jak se o naší škole vyjadřují s despektem někteří lidé, kterým chybí základní informace. Vítkovská veřejnost není přesně informována, škola na Podhradí nemůže za finanční problémy a nedostatek žáků na jiném vzdělávacím zařízení ve Vítkově.

Pokud ke splynutí v budoucnu dojde, bude to znamenat pouze sjednocení vedení škol, ale v žádném případě nebude narušen obsah a kvalita výuky obou stávajících subjektů. Je třeba realisticky uvažovat, a proto naše škola vyzývá ke spolupráci, nikoli ke konfrontaci.

Kolektiv pedagogických pracovníků Střední školy, Vítkov-Podhradí

Názory čtenářů zveřejněné v rubrice Čtenář má slovo nemusí vyjadřovat stanovisko redakce. Ta si vyhrazuje právo krátit či odmítnout příliš dlouhé příspěvky.

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení