Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veřejná služba ještě funguje

Opavsko - Ústavní soud sice v minulých dnech povinnou veřejnou službu zrušil, ale než věc nabude oficiálního rázu, vše zůstává při starém.

6.12.2012 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Jen letos bylo v Opavě vyškrtnuto z evidence úřadu práce na dvacet lidí, kteří odmítli službu nastoupit. Ta měla mimo jiné sloužit ku pomoci dlouhodobě nezaměstnaným zařadit se do společnosti a také alespoň částečně vymýtit tzv. práce načerno. V rámci povinné veřejné služby se musí vybraní nezaměstnaní lidé podílet na některých veřejně prospěšných pracích.

Pokud by odmítli, jednoduše by přišli o dávky. Chvályhodná myšlenka, jejíž realizaci ale podobně jako většině projektů nescházely mouchy. „Já se rozhodně nebráním práci. Ale normální. A teď už jsem ve věku, kdy mi ji nikdo nedá," říká postarší Opavanka Marie D. a vysvětluje důvody, proč je proti veřejné službě.

Před lety dělala v prestižním oboru a poté podnikala. Za tu dobu poznala řadu lidí, u nichž si získala respekt a úctu. Před časem ale zkrachovala a ocitla se na úřadu práce. Neumí si teď představit, že by nyní potkávala své přátele a známé, jak v oranžové vestě zametá chodníky. „Tu ostudu bych nepřežila," potvrzuje žena.

Zatím ji pozvánka k povinné veřejné službě míjela, ale jak říká, kdyby přišla, nepřijala by ji. Podobně k celému projektu přistupují i nezaměstnaní vysokoškoláci, pro něž se jedná rovněž o podřadné a ponižující práce. Jiní uchazeči o zaměstnání mají kupříkladu zase zdravotní problémy, které je omezují. Nyní jim všem, ale i nezaměstnaným, kteří se prostě práci vyhýbají, svitla naděje, že odmítnutí zmíněné povinnosti už příště nepovede k jejich vyhození z „pracáku" a konci dávek.

Ústavní soud totiž v minulých dnech projednával čtrnáct zákonů, jež jsou součástí tzv. sociálních a zdravotních reforem. Část z nich přitom zrušil. Mezi nimi byla zejména právě povinná veřejná služba pro nezaměstnané.

Tu prosadilo ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V praxi to neznamená, že končí institut veřejné služby obecně, ale pouze přestává být povinným. Nezaměstnanému, jenž odmítne službu nastoupit, tak už nebude hrozit vyškrtnutí z evidence úřadu práce. Ovšem pozor, rozhodnutí soudu ještě neznamená, že komukoli nyní přijde pozvánka na spolupráci při veřejné službě, může beztrestně odmítnout. Zatím je totiž ještě vše ve stadiu příprav na změny.

Předčasná radost by byla chybou

„To, že někdo řekne v televizi, že povinná veřejná služba končí, to ještě neznamená, že od té chvíle skutečně končí. Ministerstvo musí nyní materiály prostudovat, vše se musí zanést do zákoníku a pak lze teprve o něčem podobném hovořit," vysvětluje tiskový mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce České republiky Jiří Reichl.

Než tedy vejde změna v platnost, vše zůstává jak bylo, a veřejnou službu nemůže nikdo ani nadále bez závažného důvodu odmítnout.

V Opavě letos dvě desítky vyřazených

Co se ale stane s těmi, kteří již byli právě kvůli odmítnutí z úřadu práce vyloučeni, když vejde v platnost zákon, že to již povinnost není. I to se teprve bude řešit. S největší pravděpodobností jim ale zůstanou brány úřadu zavřeny i dál a nikdo je zpět nezaregistruje do doby, než uplyne jejich stanovená doba jejich nedobrovolného vyhoštění z evidence. „Vše se musí teprve řádně projít a projednat, ale z mé zkušenosti se domnívám, že k přijetí vyřazených osob zpět do evidence nedojde. Zákony se totiž většinou nezabývají retrospektivními řešeními," soudí Jiří Reichl.

Úřadu práce v Opavě bylo od počátku tohoto roku zařazeno na veřejnou službu 471 uchazečů o zaměstnání. „Vykonávali vesměs pomocné práce ve veřejném zájmu jako úklid komunikací pro obce a Technické služby nebo působili v sociálních zařízeních a školách, různých neziskových organizacích. To vše v souběhu s evidencí na úřadu práce, bez nároku na odměnu a maximální rozsah byl dvacet hodin týdně," uvádí ředitelka opavského pracovního úřadu Jarmila Mateřanková.

Dvacet jich ale bylo buďto kvůli odmítnutí povinnosti nebo jejího neplnění potrestáno vyřazením z evidence. „Konkrétní příčiny u jednotlivých osob byly různorodé a nelze je jednoduše shrnout," dodává na závěr Jarmila Mateřanková. Lze předpokládat, že až bude oficiálně v platnosti zrušení povinnosti přijetí veřejné služby, pak se množství odmítnutí začnou množit ve velkém.

Petr Dušek

Autor: Redakce

6.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení