V praxi to vypadá tak, že vybere-li si klient z nabídky právě veřejnou službu a odpracuje-li si v jejím rámci třicet hodin, zvýší se mu měsíčně dávka, která aktuálně činí 3410 korun, na 4015 korun. Aby klientům dávka 3410 korun zůstala, musejí odpracovat měsíčně alespoň dvacet hodin.

„Pokud ale nebude uchazeč jednu z aktivit vykonávat, klesne mu po půl roce částka na živobytí na existenční minimum, což je 2200 korun,“ vysvětlila mluvčí ÚP České republiky Kateřina Beránková. A veřejnou službou si mohou přivydělat i klienti opavského ÚP.

„O prázdninách jsme jich zaměstnali prvních deset, a protože se práci s nimi osvědčila, budeme jejich počet navyšovat na třicet,“ přiblížila mluvčí Opavy Lada Dobrovolná. Ve slezské metropoli tito lidé třeba uklízejí, hrabou listí, odklízejí odpady, vytrhávají plevel nebo ořezávají dřeviny.

Kladně se k veřejné službě staví například i v Hlučíně. „S úřadem práce má od letošního roku uzavřenou novou smlouvu městská příspěvková organizace Sport a kultura Hlučín. V této chvíli využívá jednoho pracovníka. Ale pokud bude zájem, tak přijme pro údržbu sportovního areálu i další lidi,“ konstatovala mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.

Co se celého opavského okresu týká, je v současné době v Opavě, Hlučíně, Vítkově a Kravařích pro výkon veřejné služby nasmlouvaných celkem 118 pozic, 75 je jich obsazeno.

V září pak bylo napříč celou zemí evidováno 10 974 pozic pro výkon veřejné služby, přičemž nejvíce jich po Ústeckém kraji bylo v tom Moravskoslezském.