Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veřejná služba dál funguje. Jen ji nikdo nevykonává

Opava - Nejprve se dlouhodobě nezaměstnaní lákali na odměny a měli zájem. Poté stát změnil filosofii, místo odměn motivoval hrozbami a systém upadal. Dnes je vše dobrovolné a nikdo se nehlásí.

28.8.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Původní myšlenka veřejných služeb byla chvályhodná. Lidé, kteří byli delší dobu „zasekáni" v evidenci nezaměstnaných, se v letech 2009 až 2011 mohli zapojit do různých prací pro obec či město a získávali za to finanční bonus.

„V době zavedení výkonu veřejné služby naše společnost zaměstnávala v průměru dvacet až třicet osob, včetně takzvaného koordinátora. Výhodou systému při jeho zavedení byla jednoznačně možnost zvýšení sociálních dávek až o tisíc korun měsíčně při odpracování určitého počtu hodin týdně.

V tomto období rovněž nebyly vážnější problémy s pracovníky, kteří tuto službu vykonávali," hodnotí počátky projektu pochvalně ekonomický náměstek Technických služeb Opava Stanislav Gawrecki.

Jenže poté přišla změna a systém se začal bortit jako domeček z karet.

„Veřejná služba byla takzvanou Drábkovou reformou převedena v prosinci roku 2011 z obcí na úřady práce, které převzaly její organizování. Obce musely následně žádat místně příslušné úřady práce o zaslání určitého počtu nezaměstnaných, kteří museli pracovat pod hrozbou sankčního vyřazení z evidence nezaměstnaných, a tím ztráty nároku na podporu a příslušné sociální dávky," popisuje „bod zlomu" Jakub Týle z kanceláře tajemníka opavského magistrátu, jenž má na starosti zajišťování veřejné služby.

„Celý systém začal upadat. Nezaměstnaní neměli dále zájem pracovní činnosti vykonávat, začaly se v podstatné míře objevovat problémy s docházkou na výkon veřejné služby, porušovala se pravidla zaměstnávání jako dodržování pracovní doby, zdravotní výmluvy, odmítání přidělené práce a podobně," doplňuje Stanislav Gawrecki.

Situace byla neudržitelná a tak se od prosince roku 2012 zrušily sankce a kdokoli veřejnou službu odmítne, nic se mu nestane.

Nástup do alespoň dočasné práce se tak stal pro dlouhodobě nezaměstnané opět zcela dobrovolný. „Tím zmizela jakákoliv motivace ze strany nezaměstnaných se na projektu podílet," konstatuje aktuální reálný stav věcí Jakub Týle.

„O veřejnou službu, tak jak je nyní zákonem upravena, skutečně není mezi uchazeči o zaměstnání vůbec žádný zájem a nelze se tomu divit. Aktuálně nevykonává veřejnou službu žádný náš uchazeč," potvrzuje ředitelka opavského Úřadu práce Jarmila Mateřánková, ale jedním dechem dodává, že se zase možná již brzy vše změní:

„Pokud vím, chystá se nová zákonná úprava, a my očekáváme, že se zájem o veřejnou službu, zejména ze strany osob v tíživé sociální situaci znovu zvedne. Poptávka ze strany obcí a měst i dalších subjektů, které působí ve veřejném zájmu, trvá."

Autor: Tomáš Pustka

28.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Petr Czudek

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj je právě teď hostem on-line rozhovoru Deníku a odpovídá na otázky čtenářů. 

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení