Jdete noční ulicí a chcete zamířit ke vchodu svého domu uprostřed sídliště. Nikde žádní lidé a vy máte pocit, že vás dozajista někdo sleduje. Z pouličních lamp jde natolik slabé světlo, že skoro není vidět a většina okolí je zahalena v šeru. Vinou špatného osvětlení se navíc musíte do klíčové dírky strefovat několik minut a už se jen modlíte, abyste byli doma. Právě takové pocity podle svých slov prožívá celá řada Opavanů, když se vrací domů později večer.

Za všechno může veřejné osvětlení, které od vstupu naší republiky do Evropské unie stále méně a méně svítí. Do „povinné" módy totiž přišly úsporné žárovky, jejichž svítivost je oproti původním přes veškeré posudky a odborné názory jen zlomková.

Navzdory kritice však podle úředníků nejen, že je v tomto ohledu ve městě vše v pořádku, ale dokonce nadstandardní. „V našem městě jsou používaná svítidla osazená vysokotlakovými výbojkami 250W, 150W, 100W, 70W a 50W, přičemž nejpoužívanějším zdrojem je výbojka NAVT 70 W. Opava je dle vyjádření nezávislých odborníků ve veřejném osvětlení mezi městy v naší republice na velmi vysoké úrovni," uvádí provozně-technický náměstek místních technických služeb Martin Girášek.

Vše navíc odpovídá určeným normám. Někteří lidé, zejména pak starší generace ale na to mají svůj názor „Tohle není vina magistrátu. Prasí to tu ta slavná EU. Co nám mají co přikazovat, čím si máme svítit? Já, a znám i plno dalších lidí, kteří to dělají stejně, už radši nevycházíme večer ven, protože je tu tma jak v pytli. Ty lampy jsou jen pro ozdobu," zlobí se dvaasedmdesátiletý Oldřich Semerád.

Někteří z kritiků navíc upozorňují, že argument ekologičtějšího svícení je nesmysl. Nové úsporné žárovky totiž podle nich obsahují látky a kovy, které jsou nejen jedovaté, ale rovněž téměř nerozložitelné. Město je také po jejich dosloužení nemůže jen tak vyhodit. „Technické služby jako odběratel zboží a provozovatel veřejného osvětlení ve městě je protokolárně vrací dodavateli, od kterého je nakoupily, a ten musí zajistit jejich dopravu do místa ekologické likvidace. Financování je poté zajištěno z ekologického poplatku ke každému zdroji," uzavírá Martin Girášek.

Návrat ke starým klasický žárovkám se do budoucna rozhodně nechystá.