Jste ve městě. Máte akutní potřebu zajít si na toaletu. Nemáte ale u sebe žádné drobné. Jestliže vás jako první řešení napadlo navštívit veřejné záchody, rychle na to zapomeňte. Za ty si totiž od letošního prvního dubna zaplatíte. A to navzdory tomu, že se v minulém týdnu na stranách Deníku objevil opak. Když nás totiž kontaktovala čtenářka, která nás na zpoplatnění upozornila, přišla nám z radnice chybná odpověď, a to, že záchody jsou stále zcela zdarma.

Informaci ale opravil provozně-technický náměstek Technických služeb v Opavě Martin Girášek. „S účinností od měsíce dubna letošního roku byla vedením města stanovena a schválena cena dvě koruny za použití záchodků v ulici Popská, Krnovská a v parkovacím domě na Nákladní ulici," informoval Martin Girášek.

„Na všech třech toaletách se peníze vybírají pomocí automatu. Po vhození dvou korun se otevřou dveře. Na Popské je ještě pracovník vykonávající dozor," doplnila jej tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

A jaký je důvod? Problémy s nepřizpůsobivými občany, kteří se měli v prostředí veřejných WC zdržovat. „Ti v případě volného vstupu tyto objekty nejen hojně navštěvovali, ale dlouhodobě v nich pobývali a značně je znečišťovali, čemuž se přes aktivní pomoc městské policie nedařilo zabránit," vysvětloval Martin Girášek.

Proto se podle něj nelze divit, že v takové situaci se návštěvníci toalet necítili bezpečně a stěžovali si na znečištění. „Jelikož takovýchto ohlasů bylo více, vedení města spolu s Technickými službami muselo na vzniklou situaci reagovat tak, aby zabezpečili nejen bezpečnost návštěvníků toalet, ale také patřičný komfort. Snad občané a návštěvníci města budou vstřícní a tyto argumenty pochopí," přál by si Girášek.

Veřejné záchody na Popské a Krnovské ulici jsou otevřeny ve všední dny od osmé hodiny ranní do sedmé večerní. V sobotu si na Krnovskou můžete odskočit pouze do dvanácté polední a na Popskou do čtvrté odpolední. Na Popskou si ještě můžete zajít v neděli, a to od desáté do čtrnácté hodiny.

V parkovacím domě jsou toalety otevřeny nonstop. „Samozřejmě, že v případě konání různých akcí, které často probíhají v centru města na Horním nebo Dolním náměstí, je provozní doba prodloužena dle momentálních potřeb," uzavřel Girášek.