Bohužel už samotná slova „veřejná WC" řadě lidí evokuje zápach, bezdomovce a nepořádek. Pravda je ale taková, že žádný horor se nekoná.

Redakce Deníku v minulých dnech uskutečnila test, kdy navštívila městské veřejné toalety v ulici Popské a Krnovské, WC na nádraží Opava východ a záchody v OC Breda&Weinstein. Nutno podotknout, že v době naší návštěvy byly toalety čisté, udržované a bez zápachu.

Kromě Krnovské ulice byly všechny hojně užívané, během naší pětiminutové návštěvy se většinou vystřídali minimálně tři zákazníci. U městských toalet se nachází kasičky, v Bredě jsou zadarmo.

Na východním nádraží ale nad čistotou a pořádkem už přes tři roky bdí Marie Vránová. A někdy to není žádný med. „Chodí zde hosté i z restauračního zařízení hned vedle, takže se mi i jednou stalo, že byl záchod pozvracený. Já ale uklízím po každém zákazníkovi," upozornila Marie Vránová, která nás po všech toaletách ochotně provedla.

Museli jsme konstatovat, že na jejím tvrzení bude něco pravdy. S nadsázkou se dá říct, že by se na záchodových prkénkách dalo svačit. Toalety na východním nádraží jsou otevřené ve všední dny od 6 do 20 hodin, o víkendu od 6 do 19.30 hodin.

Čistota a bezpečnost za dvě koruny

Když se před nedávnem zpoplatnily městské veřejné toalety, spoustě lidí to leželo v žaludku. Při naší návštěvě jsme jako velkou nevýhodu museli konstatovat, že se do kasičky u jednotlivých WC musí házet přesně dvě koruny.

Jak jsme ale mohli pozorovat, běžná praxe je, že si lidé drží otevřené dveře, a dvě koruny tedy platit nemusí. „Mně ty dvě koruny nevadí. Je tu pořádek a ten pán, co to tu má na starosti, se o to vzorně stará," řekla jedna z návštěvnic toalety v ulici Popská.

Záchody byly opravdu jako ze škatulky, jen na zemi byla nacákaná voda. Veřejné toalety v Krnovské ulici byly rovněž jako ze škatulky. Oproti ostatním ale budily dojem, že je dlouho nikdo nenavštívil. Ani jedny záchody nezapáchaly, na což si dřív občané hodně stěžovali.

Necítili se bezpečně a stěžovali si

„Podstatným důvodem zavedení byť minimálního poplatku za užití byly problémy s nepřizpůsobivými občany. Ti v případě volného vstupu tyto objekty nejen hojně navštěvovali, ale dlouhodobě v nich pobývali a značně je znečišťovali, čemuž se přes aktivní pomoc městské policie nedařilo zabránit. Nelze se proto divit, že v takové situaci se návštěvníci toalet necítili bezpečně a stěžovali si na znečištění," uvedl provozně-technický náměstek Technických služeb 
v Opavě Martin Girášek.

Proto technické služby spolu s městem reagovaly tak, aby zabezpečily nejen bezpečnost návštěvníků, ale taky patřičný komfort, a WC zpoplatnily. „Snad občané a návštěvníci města budou vstřícní a tyto argumenty pochopí. Z reakcí občanů a návštěvníků záchodků na evidentně zlepšený stav toalet a jejich čistoty soudíme, že tento krok přinesl již nyní kýžený efekt," uzavírá Martin Girášek.

Městské veřejné toalety jsou ve všední dny otevřeny od 8 do 12. hodin. V sobotu jsou záchody v ulici Krnovské k dispozici od 8 do 12 hodiny, v Popské od 8 do 16 hodin. Technické služby ještě spravují veřejné toalety v parkovací m domě, které jsou v letním období otevřeny nonstop.

V Bredě jsou 
záchody zadarmo

Jednoznačnou výhodou záchodů v OC Breda&Weinstein je to, že jsou zadarmo. Přestože jsou víc užívané než všechny předchozí zmíněné toalety, i tady se pořádek udržuje. „Úklid se provádí dvakrát denně, případně podle potřeby po pravidelných kontrolách i častěji," vysvětluje koordinátorka OC Breda& Weinstein Vendula Kožiolová s tím, že mají ale občas negativní zkušenosti s vandalstvím a krádeží vybavení.

POZNÁMKA: Ženy nemají mužům co vyčítat

Když jsem se poslední dny zabývala čistotou veřejných WC, nemohla jsem si nevzpomenout na příhody mého známého, který dělal provozního jednoho opavského baru. Vždy nám ženám tvrdil, že se na toaletách chováme jako větší prasata než muži, čemuž jsme svorně nevěřily. Stačilo jen projít kolem pánských záchodů, 
ze kterých se linul smrad, který dával doslova pěstí do nosu.

Jaké bylo překvapení nás všech, když jsme jednoho sobotního rána zapnuly sociální síť Facebook, kde mladík zveřejnil fotografii pokáleného záchodu i s podlahou. Nemusím ani podotýkat, že se jednalo o záchod dámský.

Musím se přiznat, že od té doby jsem co se týká tvrzení „ženy jsou čistotnější než muži" mnohem více opatrná. Víc než pohoršení to ale ve mně vzbudilo lítost. Ten chudák to musel ráno uklízet.

Veřejné záchody v ulici Popské
Provozovatel: Technické služby Opava
Cena: 2 Kč
Mýdlo: ano
Sušák na ruce: ano
Ubrousky na ruce: ne
Toaletní papír: ano
Čistota: 90%
Bezbariérovost: ano
Plusy: 0
Minusy: musíte mít dvoukorunovou minci

Veřejné záchody v ulici Krnovské
Provozovatel: Technické služby Opava
Cena: 2 Kč
Mýdlo na ruce: ano
Sušák na ruce: ano
Ubrousky na ruce: ne
Toaletní papír: ano
Čistota: 100%
Bezbariérovost: ano
Plusy: pult na přebalování
Minusy: musíte mít dvoukorunovou minci

Veřejné záchody na nádraží Opava-východ
Provozovatel: České dráhy
Cena: 10 Kč
Mýdlo: ano
Sušák na ruce: ne
Ubrousky na ruce: ano
Toaletní papír: ano
Čistota: 100%
Bezbariérovost: ano
Plusy: krém na ruce
Minusy: vysoká cena

Záchody v OC Breda&Weinstein
Provozovatel: OC Breda&Weinstein
Cena: zdarma
Mýdlo: ano
Sušák na ruce: ano
Ubrousky na ruce: ne
Toaletní papír: ano
Čistota: 90%
Bezbariérovost: ano
Plusy: pult na přebalování, záchody jsou zdarma, nízká umyvadla pro děti, háčky na kabáty
Minusy: na WC chodí hodně lidí