Buďte raději opatrní. Přesně to se stalo minulý týden Zdeně Volavčíkové z Opavy. „Seděla jsem v Národní kavárně s kamarádkou na kávě, když do dveří vešel pěkně oblečený mladý muž. Beze slova položil na stůl jakousi žlutou botičku z plastu s prosbou o padesátikorunu.

Vrátila jsem mu to a řekla kamarádce, že je to podle mého názoru podvodník. Byl možná všechno, jen ne hluchoněmý. Slyšel, co říkám, a ještě od dveří se na mě zle díval,“ vypráví Zdena Volavčíková, která pracuje ve zdravotnictví.

Podobnou zkušenost má také studentka obchodní akademie Sabina. „Narazila jsem na tyto prodavače už několikrát. Seděla jsem na lavičce. Přišel ke mně a začal mi něco nabízet, ale nikdy jsem od nich nic nekoupila. Nevěřím, že jsou hluchoněmí. Podle mě to jsou podvodníci,“ myslí si.

A jaké zkušenosti má s těmito obchodníčky personál v opavských restauracích? „Ano, chodí tu často. Naposledy tu byli v pátek a prodávali nějaké botičky. Minule měli slony, nebo co to bylo. Lidi si od nich občas něco koupí,“ říká číšnice v Motoscootu Markéta Hlaváčková.

Mezi oblíbený podnik těchto obchodníků patří také Café Kramer. „Chodí tu často a nadšeni z toho nejsme. Obtěžují naše zákazníky. Obejdou celou restauraci a pokládají jim na stoly nejrůznější věci. Většinou ale odcházejí s nepořízenou. Já osobně nevěřím, že jsou hendikepovaní,“ říká obsluhující Marek Binar.

V kavárně Čas se podle slov personálu ještě nestalo, že by se u nich pokoušel jejich hostům někdo něco prodat. Podobnou zkušenost mají i v Café Evžen.

Ivanu Adamčíkovou také kdysi oslovil mladík s lístečkem v ruce, na kterém stálo, že je hluchoněmý a že ho ve vlaku okradli. „Chtěl po mně peníze na cestu domů. Nic jsem mu tehdy nedala. Měla jsem pak špatný pocit, ale když jsem ho ještě ten den potkala v obchodě, jak si kupuje boty a mluví, byla jsem ráda, že jsem prvně nepodlehla.“

Ředitel charity: Naši klienti to nejsou

O tom, že by postižení občané požadovali na veřejnosti od lidí za drobné předměty peníze, neví ředitel opavské Charity vůbec nic. „Naši klienti to určitě nejsou a takové praktiky se v Charitě rozhodně nevedou. Nežijeme v takové společnosti, aby v ní hluchoněmí museli na veřejných místech žebrat.

Nic bych nedal za to, že tito lidé jsou jen podvodníci,“ míní ředitel Jan Hanuš.

Radim Kotala