Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola se bude konat 13. července 2024 přímo v Palkovicích, tedy ve vítězné obci. Vítězové národního kola soutěže pak budou oceněni 21. září v Uherském Hradišti.

„Vítězné obci k tomuto velkému úspěchu gratuluji. Uznání si zaslouží nejen vedení obce v čele s panem starostou, ale také všichni občané. I ti se mohou podílet na tom, jak se obec rozvíjí, jaká je v ní atmosféra a jakým dojmem na návštěvníky působí. Hodnotící komisi Palkovice zaujaly právě bohatým komunitním životem. Ale samozřejmě také koncepčním přístupem k rozvoji obce nebo třeba citlivou architektonickou transformací centra obce. Velkou roli také hrálo to, jakým způsobem obec pečuje o památky a zeleň,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková a doplnila, že na druhém místě se umístila obec Hnojník a třetí příčku obsadila obec Vražné.

Hostem podcastu Deníku Ostravské ozvěny byl podnikatel Tomáš Laštovka, 4. června 2024, Ostrava.
Investoři chystají proměnu Ostravy. Čtvrť Pod Žofinkou je projekt na tři dekády

Uspěly i obce v opavském regionu. Zelenou stuhou za péči o zeleň, krajinu, veřejná prostranství a životní prostředí se může pochlubit obec Bolatice a její skanzen lidových tradic a řemesel se umístil ve Zlaté cihle, udělované za příkladné stavby v duchu Programu obnovy venkova v kategorii A. Hodnotící komise navštívila skanzen, kostel, areál ZŠ a MŠ, hřbitov, část Borovou, koupaliště, náměstí, průmyslovou zónu, Dům soc. služeb sv. Kateřiny, Obecní úřad a knihovnu.

Zastupitelé Dolní Lutyně rozhodovali o tom, zda obec vyhlásí referendum. 22. dubna 2024.
Klíčové hodiny pro budoucnost Dolní Lutyně i Karvinska. Hlasuje se o gigafactory

Na Borové sledovali její členové ukázku hašení v podání nejmenších hasičů, na skanzenu je přivítali krojované seniorky, Borovanky a Burianky. Komise ocenila celkovou upravenost obce, její investice a zeleň nejenom v obci, ale i v jejím okolí. Díky zisku Zelené stuhy postoupily Bolatice do celostátního kola a na další péči o zeleň získají půl milionu korun.

Fialová stuha, udělovaná za inovativní obec, je kořistí obce Litultovice. Znamená, že oceněná obec využívá nové technologické nástroje a inovativní přístupy, především založené na digitalizaci, pro dosažení vyšší kvality života a veřejných služeb. Mezi ně spadá například inteligentní osvětlení, digitální povodňový plán, komunitní/komunální energetika, fotovoltaika, elektromobilita, obecní taxi, kooperativní inteligentní dopravní systémy, samoobslužné obchody, e-medicina, environmentální výchova, komunitní plánování, inteligentní krizové řízení, monitoring kvality životního prostředí a podobně. Se ziskem Fialové stuhy je spojena odměna formou dotace Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 300 000 korun.

Koupaliště Bolatice.
Koupaliště v Bolaticích je areálem plným pohody. Letos s novými skluzavkami

Moravskoslezský kraj se na krajském kole soutěže podílí organizačně, ale i finančně. Obce, které se do krajského kola soutěže zapojily, jsou též zvýhodněny v rámci krajského dotačního programu Podpora obnovy a rozvoje venkova v Moravskoslezském kraji.

Výsledky 28. ročníku krajského kola soutěže Vesnice roku 2024:

Zlatá stuha

1. místo v krajském kole – obec Palkovice

2. místo v krajském kole – obec Hnojník

3. místo v krajském kole – obec Vražné

Modrá stuha za společenský život

obec Bukovec

Zelená stuha za péči o zeleň, krajinu, veřejná prostranství a životní prostředí

obec Bolatice

Bílá stuha – za činnost mládeže

obec Smilovice

Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu

obec Vělopolí

Fialová stuha – za inovativní obec

obec Litultovice

Cena naděje pro živý venkov

obec Dívčí Hrad

Vesnická knihovna roku

obec Hnojník

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova – ocenění příkladných staveb realizovaných v duchu Programu obnovy venkova

Kategorie A – obec Bolatice – Bolatický skanzen

Kategorie B – obec Dobratice – Areál TJ Dobratice s lesoparkem

Kategorie C – obec Střítež – Domov pro seniory