„Nemoc se objevila ve vyšší míře minulý měsíc, ale o epidemii se nejedná,“ uvedla veterinářka Silvie Macášková. Její kolegyně z veterinární kliniky Alfa podotkla, že s případy psincového kašle se zde setkávají denně. Jde o vysoce nakažlivou chorobu, která ale nemá s psinkou žádnou spojitost.

Psincový kašel neboli infekční laryngotracheitida psů je virové onemocnění, jehož původcem je kombinace několika virů a bakterie zvané Bordetella bronchiseptica, které napadají horní cesty dýchací.

O způsobu nákazy informoval veterinář Jan Urbánek z opavského PetCentra. „Přenáší se lavinovitě mezi pejsky, je to zánět horních cest dýchacích, který může postihnout i plíce,“ řekl a doplnil, že tato nemoc se nejčastěji objevuje na jaře a na podzim při změnách počasí, tedy v období, kdy mají zvířata oslabenou imunitu.

Podle jeho kolegyně Venduly Smijové je míra výskytu adekvátní ročnímu období. „Je to stejné, jako když mají lidé v létě anginu,“ dodala.

A jak poznáte, že se váš pes nakazil infekční laryngotracheitidou? „Pejskové hodně kašlou, mají podrážděné krky,“ upřesnila zvěrolékařka Hana Gajdošová s tím, že toto onemocnění může provázet také zvýšená teplota a průjem. Někdy propukne kašel s dávením, obvykle bílou pěnou a zvracení. Pacienti s diagnózou psincového kašle se léčí tlumicími kapkami proti kašli, dále vitaminovými doplňky.

„Antibiotika někdy nezabírají, velmi důležitý je klidový režim,“ doplnila Hana Gajdošová. Majitelé psů mohou své čtyřnohé kamarády nechat očkovat. Vakcinace sice není součástí běžného očkování, lze ji ale provést celoročně za přibližně 250 korun.

(luc)