Hlasování se zúčastnilo 309 obyvatel, tedy necelá polovina osídlení obce. Z toho 227 projevilo s projektem souhlas, 78 bylo proti a 4 hlasy nebyly uznány. Podle zákona tak bylo referendum platné a může se brát jako bezproblémově závazné.

„V průběhu příštího týdne se ještě sejde zastupitelstvo, aby celou věc definitivně posvětilo," sděluje starosta Větřkovic Dušan Lederer. Jak konstatuje, je možné, že se ještě i nyní objeví nesouhlasné reakce některých občanů, a to například právě na zastupitelstvu, ale celkově by snad již nemělo nic stavbě bránit.

Dle starosty se jedná o projekt, který bude prospěšný jak družstvu, tak větřkovickým občanům. Podnik je totiž pro zdejší obyvatele hlavním zaměstnavatelem a zdrojem příjmů pro celou obec. A bioplynka mu pomůže držet se i nadále ekonomicky nad hladinou.

Spokojeni tak nyní mohou být i ve vedení družstva. „Chtěli bychom stanici dokončit tak, aby nejpozději na podzim příštího roku začala fungovat," řekl pro ČTK předseda družstva František Helebrand. V současnosti už realizaci plánu téměř nic nestojí v cestě. Na řadě je vypracování detailního projektu, vyřízení stavebního povolení a další nutné formální kroky.

Pak už se zde bude moci vyrábět levná elektrická a zbytková tepelná energie za pomocí spalováni tzv. biomasy. Elektřina a teplo poté budou sloužit v budovách družstva a za jistých podmínek bude možné teplo rozvádět i do blízkého okolí.