Poradna vznikla před dvěma lety a je součástí neziskové organizace Prague Pride, která mimo jiné bojuje proti homofobii a snaží se zvyšovat povědomí veřejnosti o lesbické, gay, bisexuální a transgender komunitě u nás.

Portál S barvou ven má celkem čtyřicet mentorů, kteří radí lidem, již se na ně obrátí. Jedná se o osoby, které si prošly tzv. coming outem, což znamená, že se smířily se svou orientací. Všechno probíhá v rámci anonymní chatové konverzace. Klient se registruje v systému a s mentory komunikuje skrze svůj profil, u něhož si zvolí přezdívku.

„Jde o bezplatnou službu. Takto komunikujeme s lidmi, kteří se na nás obrátí. Nad sebou máme tři supervizory. Ti nám pomáhají, když potřebujeme s něčím poradit či pomoci," vysvětloval Dalibor Pleban z Větřkovic.

Práce v poradně je dobrovolnická činnost, sám má v nedalekém Vítkově jinou práci, která ho živí. Jako mentor funguje už rok a půl. „S klienty jsme v kontaktu a vzájemně se snažíme průběžně komunikovat. Nejčastěji se na nás obrací lidé ve věku patnácti až dvaceti let. Obrátil se na nás ovšem i jednatřicetiletý muž, který se neuměl smířit s tím, že je homosexuál.

Nejvíce lidem pomáháme s coming outem. Říkám jim, že když to mohou říct mně, můžou to říct i dalším osobám," pokračoval dále mentor pro Opavsko.

Problémem se může jevit fakt, že se svým protějškem na chatu probíhá komunikace anonymně. Dalibor Pleban a jeho kolegové tak neví, zdali jsou klienti skuteční. „Samozřejmě i tuto problematiku probíráme na školeních. Z lidí se snažíme získávat alespoň věk a město či obec, v níž žijí, abychom byli schopni vytvářet určité statistické údaje.

Prostřednictvím různých otázek a následně i obdržených odpovědí zjistíte, jestli člověk na druhé straně konverzace je skutečný a obrací se na vás s opravdovým problémem."

Mentoři se někdy setkávají se silnými příběhy. Také ten větřkovický si na jeden takový vzpomněl: „Nejčastěji řešíme otázky homosexuality. Já jsem si nějakou dobu psal s klientem, který chodil do deváté třídy. Zamiloval se do svého spolužáka, nechtěl se s tím smířit a dokonce uvažoval i nad sebevraždou. Komunikovali jsme spolu asi tři týdny.

Pracovali jsme na procesu odmilování, protože jeho spolužák byl heterosexuál. Nemělo by to tedy žádný smysl," vysvětloval Dalibor Pleban a závěrem ještě dodal: „Problémem se někdy stává, že s lidmi jsme v kontaktu, ale pak se stane, že se odmlčí. Nedozvíme se tedy, jestli se rada ujala, došlo k nějaké změně a podobně."