„Prezidentská kolona by k nám měla přijet ve 14.55. Poté bude následovat setkání s představiteli obce a spolků a v 15.45 se pak v kulturním domě uskuteční setkání s občany. Věříme, že se na něj dostaví velké množství lidí,“ přiblížil průběh dnešní události starosta Větřkovic Miroslav Černoch.

A jak se místní na příjezd hlavy státu připravovali? „Připravovali jsme se na něj tak, jak nám ukládá hradní protokol, musím říct, že se těšíme. Co se týká pohoštění, bude připraveno jen nějaké menší jako koláče a podobně, pan prezident bude obědvat jinde,“ konstatoval.

Témata, která chtějí s Milošem Zemanem probírat, jsou známá jen zčásti. „Určitě se budeme bavit o rozvoji venkova. Máme připravenou prezentaci našich firem. Co se bude řešit na besedě, samozřejmě vyplyne až z dotazů občanů a podobně,“ vysvětlil Miroslav Černoch.

Bývá zvykem, že si prezident vozí ze svých cest a návštěv prezenty různého charakteru. A ani z Větřkovic neodjede s prázdnou. „Dostane dárky od našich firem, které se zabývají uzenářstvím, výrobou koření, a nesmíme zapomenout ani na větřkovickou slivovici.

A ještě po domluvě se členy hradního protokolu máme přichystáno jedno překvapení,“ prozradil čelný představitel Větřkovic.

Úterní návštěva Miloše Zemana bude pro Větřkovice bezesporu velkou událostí. Je to totiž úplně poprvé, co sem hlava státu zavítá. „Co jsem zjišťoval, tak nikdy předtím sem žádný prezident nepřijel. Ať už v rámci samostatné České republiky, Československé republiky nebo i za císaře pána,“ doplnil se smíchem Miroslav Černoch.

Druhou zastávkou prezidenta v opavském okrese bude ve čtvrtek Hlučín. Tam se Miloš Zeman setká na Mírovém náměstí s občany ve 12.35 hodin.

„Jsme rádi, že si prezident vybral pro návštěvu naše město. V novodobé historii České republiky je to teprve druhý prezident, který k nám zavítá. První byl Václav Klaus,“ uvedl starosta Hlučína Pavel Paschek.

Zve proto všechny, kteří mají zájem se s Milošem Zemanem setkat. „Je to hlava státu, s níž nikdo z nás nemá možnost potkávat se běžně, takže to jistě bude pro Hlučín a jeho obyvatele významná událost,“ dodal starosta.